Aktuálně.cz: AVE CZ neuspělo se stížností proti stíhání za neodvedené poplatky

Společnost AVE CZ odpadové hospodářství neuspěla u Nejvyššího státní zastupitelství (NSZ) se stížností proti zahájení trestního stíhání. Úřad stížnost označil za nedůvodnou, uvádí web Aktuálně.cz. Největší odpadovou firmu v Česku stíhá Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), podle které společnost neodváděla poplatky z několika skládek, ačkoliv to byla její povinnost. Škodu kriminalisté vyčíslili téměř na čtyři miliardy korun. Společnost vinu odmítá a škodu považuje za virtuální.

Kriminalisté z NCOZ loni v létě informovali, že firmu začali stíhat pro trestný čin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, a to v souvislosti s nakládáním s odpady. Vyšetřovatelé jsou přesvědčeni, že firma neodvedla poplatky za provozování skládek v Čáslavi, Benátkách nad Jizerou, Hořovicích a Mšenu, píše Aktuálně.cz. Veřejné rozpočty firma podle kriminalistů připravila o 3,76 miliardy korun, stát měl z toho přijít o 2,3 miliardy. Z dotčených měst z pohledu centrály tratila nejvíc Čáslav, firma jí správně měla poslat na poplatcích miliardu korun, uvádí server.

Společnost AVE CZ odpadové hospodářství, ve které drží menšinový podíl podnikatel Daniel Křetínský, podala proti zahájení trestního stíhání stížnost. Firma uvedla, že údajná škoda je virtuální, protože se žádným způsobem sama neobohatila. Nejvyšší státní zástupce však stížnost zamítl jako nedůvodnou, řekl Aktuálně.cz mluvčí NSZ Petr Malý.

Firma s rozhodnutím úřadu nesouhlasí. "Rozhodnutí státního zástupce ve věci stížnosti proti zahájení trestního stíhání považujeme za nesprávné," sdělila mluvčí AVE CZ Pavla Ivácková. Dodala, že policií určená výše škody je založena na nesprávném, čistě mechanickém výpočtu objemu odpadů, které AVE CZ využilo v souladu se zákonem takovým způsobem, který nezakládal povinnost hradit poplatky.

Vyšetřování případu, který dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Praze, může nyní díky rozhodnutí NSZ pokračovat. Podle Aktuálně.cz není vyloučené, že se uzavře ještě v první půli tohoto roku.

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down