Akční plán pro biomasu

Vláda v září schválila akční plán pro biomasu na roky 2012 až 2020. Materiál doporučuje využívání biomasy zejména při kombinované výrobě elektřiny a tepla. Finanční podpora biomasy by také provozovatele těchto energetických zdrojů měla motivovat k větší efektivitě. Biomasa by podle materiálu měla...

Vláda v září schválila akční plán pro biomasu na roky 2012 až 2020. Materiál doporučuje využívání biomasy zejména při kombinované výrobě elektřiny a tepla. Finanční podpora biomasy by také provozovatele těchto energetických zdrojů měla motivovat k větší efektivitě. Biomasa by podle materiálu měla být více využívána i pro topení v domácnostech místo uhlí.

Akční plán pro biomasu podotýká, že energetické využívání biomasy je nákladnější než spalování uhlí. Je proto nutné biomasu nadále podporovat dotacemi jako součást obnovitelných zdrojů. V českých domácnostech je nyní v provozu asi 15 000 automatických kotlů na dřevěné pelety do výkonu 50 kilowattů. Celkový instalovaný výkon zdrojů na biomasu činí přes 1600 megawattů a je druhý nejvyšší z obnovitelných zdrojů.


Podle Českého sdružení pro biomasu CZ Biom je akční plán pro biomasu slabý a málo ambiciózní. Nejasnosti provázejí zejména budoucí podporu biomasy, například není stanoveno závazné množství energie vyrobené z biomasy, chybí také opatření pro rozvoj využívání dřevěných pelet. Pozitivním bodem v plánu je podle CZ BIOM snaha více pro biomasu využít zatravněných ploch.

Akční plán doporučuje využívání biomasy zejména při kombinované výrobě elektřiny a tepla.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *