Absolutním vítězem klání o Perníkovou popelnici je obec Horní Ředice

Už po osmnácté mezi sebou bojovala jednotlivá sídla Pardubického kraje o to, kde občané nejlépe třídí odpad. V soutěži O perníkovou popelnici vyhlašované Autorizovanou obalovou společností EKO-KOM, a. s., a Pardubickým krajem na ty nejlepší čekaly lákavé ceny a vědomí, že v zodpovědném chování k životnímu prostřední mohou jít příkladem.

„Města a obce se připravují na rok 2030, kdy začne platit zákaz skládkování využitelného odpadu, už nyní se zvyšuje povinný podíl vytříděnosti komunálního odpadu, navíc se stále zvyšují poplatky za skládkování,“ připomíná Miroslav Krčil, radní Pardubického kraje pro venkov, zemědělství a životní prostředí. „To vše zasahuje do ekonomiky jednotlivých samospráv, a pochopitelně to bude ovlivňovat i cenu, jakou za likvidaci svého odpadu budou v konečném důsledku platit samotní občané.“

Intenzifikaci sběru tříděného odpadu zmiňuje i regionální manažer Autorizované obalové společnosti EKO-KOM, a. s., Stanislav Dokoupil: „Množství sběrných nádob se neustále zvyšuje a díky tomu se zkracuje vzdálenost, kterou lidé se svým tříděným odpadem musí ke kontejnerům dojít. Dostupná sběrná síť je pro účast veřejnosti na třídění odpadů velmi důležitá, stejně jako osvěta týkající se správného třídění a recyklace odpadů.  A v tomto jsou, mimo jiné, úspěšní vítězové regionálních soutěží, jako je právě třeba Perníková popelnice, kteří ukazují ostatním cestu.“

Výsledky soutěže Perníková popelnice

Do klání o oblíbenou Perníkovou popelnici jsou automaticky zařazena všechna sídla Pardubického kraje, která jsou zapojena do systému EKO-KOM. Soutěží se ve třech kategoriích podle velikosti, v každé kategorii se vyhlašují tři nejlepší. Klíčové pro umístění je množství vytříděného papíru, plastů, skla a kovů v kilogramech na jednoho obyvatele. Ti úplně nejlepší získávají titul Absolutní vítěz, nezapomíná se ani na největší zlepšení. To je ohodnoceno titulem Skokan roku.

Mezi nejmenšími obcemi regionu si loni třetí místo zabraly České Petrovice a zjevně se jim na něm zalíbilo. Malá vesnička z Orlických hor je na něm i v letošním roce. Druhé místo obsadila obec Bohuňov. Nejvyšší stupínek v kategorii nejmenších obcí uvolnily Čenkovice, které se po řadě vítězství odebraly do Síně slávy, Perníková popelnice tak může putovat do obce s příznačným názvem Krásné.

Cena za třetí místo v prostřední kategorii putuje na Svitavsko, do obce Jaroměřice. Za pomyslné stříbro druhého místa si mohou gratulovat obyvatelé Býště na Pardubicku, pro zlato si stejně jako loni přijeli z Horních Ředic. „Je to už hodně dávno, kdy jsme s tříděním začali a zavedli jsme kontejnery. Velice se nám osvědčil k tomu pytlový sběr, při kterém co čtrnáct dní jezdíme po obci a sbíráme veškerý odpad,“ říká Jiří Kosel, starosta obce.

Loni třetí Litomyšl toto umístění obhájila. Druhé místo slaví jen o pár kilometrů vedle ve Vysokém Mýtě a prvenství patří Moravské Třebové. Právě její občané v průběhu roku 2024 třídili nejlépe ze všech obcí a měst nad dva tisíce obyvatel.

Zaslouženou cenu získala i obec, jejíž obyvatelé zaznamenali během loňského roku v třídění největší progres, tedy takzvaný Skokan roku. Tentokrát titul putuje do vesničky Střemošice. Necelé dvě stovky jejích obyvatel se z roku na rok nejvíc zlepšily v třídění svých odpadků.

Elektrowin a Asekol

Součástí slavnostního vyhlášení výsledků Perníkové popelnice je i ocenění těch nejúspěšnějších v soutěžích kolektivních systémů ELEKTROWIN a ASEKOL. V rámci kolektivního systému ELEKTROWIN se jako klíčový ukazatel pro stanovení pořadí nejlepších hodnotí ve všech kategoriích největší procentuální nárůst vytříděného odpadu. Mezi obcemi do dvou tisíc obyvatel se to loni podařilo nejlépe ve Vendolí. Z necelých tří tun odevzdaných elektrospotřebičů v roce 2023 se loni podařilo toto množství navýšit až na téměř sedm tun. Podobný kousek se podařil i vítězi prostřední kategorie, městu Jablonné nad Orlicí. Tři tisícovky jeho obyvatel odevzdaly v roce 2023 necelých pětadvacet tun vysloužilých elektrospotřebičů, v roce 2024 to bylo skoro osmatřicet tun. Mezi největšími sídly nad pět tisíc obyvatel dominoval jednoznačně Letohrad. Tam se vylepšili z celkových 22 tun na 28,5 tuny a právem získali první místo.

U kolektivního systému ASEKOL ovládly nejmenší kategorii do dvou tisíc obyvatel Pastviny, kde každý z necelých čtyř set obyvatel loni odevzdal skoro patnáct kilo drobného elektrozařízení. Stejně jako u Elektrowinu i u Asekolu zvítězilo v prostřední kategorii město Jablonné nad Orlicí, vítězství mezi největšími sídly regionu dobyly krajské Pardubice. ASEKOL má ještě jednu cenu, speciální odměnu pro obec, v níž byla zaznamenaná nevyšší výtěžnost prostřednictvím červených stacionárních kontejnerů. A ta byla ve Svídnici.*

/tz/

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down