Koncem července se měřila kvalita ovzduší na deseti čistírnách v jižních Čechách.
Cena každého měření včetně vyhodnocení činí 13 500 korun. Kontroly na čistírnách s větší kapacitou stojí 18 tisíc až 30 tisíc korun. Povinnost měřit kvalitu ovzduší nařizuje u čistíren s kapacitou nad 2000 připojených obyvatel provozovatelům zákon o ochraně ovzduší č. 86/2002 Sb. a na něj navazující vyhláška.
Měření se provádí tzv. olfaktometrickou metodou. "Vzorky se odebírají ze tří až osmi míst s největší koncentrací zápachu v rámci jedné čistírny. Každý odběr trvá zhruba 5 až 10 minut. Vzduch se nasaje pomocí vývěvy trubičkou do speciálního odběrového vaku. Vak se po naplnění vzduchem uzavře do chladicího boxu a nejpozději do 30 hodin musí být analyzován v autorizované laboratoři v Brně. Koncentrace pachových látek se provádí metodou dynamické olfaktometrie. Specialisté, nazývaní také "čichači", hodnotí v laboratoři míru zápachu podobně jako například degustátoři v potravinářství.
"Problémy mívají většinou starší čistírny s nedokonalou technologií. Pokud by byl zápach příliš velký a ohrožoval kvalitu ovzduší obyvatelům v okolí, musela by se přijmout opatření. Ta spočívají především v hledání nových technologických řešení nebo i v částečném či úplném zakrytí čistírny s možností následného čištění plynných emisí," upřesnil Jiří Stejskal, ekolog společnosti VAK JČ.
Náklady na měření i případná opatření na omezení zápachu se pochopitelně promítnou do nákladů majitelů čistíren, tedy obcí a měst, potažmo do výše stočného. Současná legislativa nestanovuje žádné limity ani sankce za naměřené hodnoty, platí pouze povinnost tato měření provést.
Bc. Renáta Kollarczyková
VAK JČ, a. s.