Servisní technici a instalatéři vyjíždějí často k haváriím, které lidé způsobí například splachováním vlhčených ubrousků, hygienických pomůcek, vlasů či tuků. Kromě poškození potrubí a čerpadel se ale také kvůli zvýšeným nárokům na údržbu celého systému zvyšují poplatky, které koncoví spotřebitelé platí. Poškození se totiž týká nejen zařízení domácností, ale i celé městské infrastruktury.
Vata, suť i drobné předměty
Lidé nejčastěji do toalet vyhazují vlhčené ubrousky, vatové tampony, vlasy, tuky a zbytky potravin, pevné předměty obecně, abraziva a chemikálie společně s léky. "Tyto faktory pak zapříčiňují výrazné snížení životnosti nejen celé potrubní trasy a čerpadel v dané domácnosti, ale v neposlední řadě v dlouhodobém horizontu neprospívají ani celému kalovému hospodářství. Zvyšují nezbytné výdaje na údržbu systému, které ve výsledku vždy dopadají na koncového spotřebitele. Jinými slovy si mnohdy nevědomky sami zvyšujeme poplatky svým nevhodným chováním," řekl Otakar Pump ze společnosti WILO CS, která vyrábí čerpadla.
V odpadech často končí i sutě a zbytky stavebních materiálů, ale třeba také mobilní telefony, houbičky na nádobí či úklidové utěrky a hadříky. Výjimkou nejsou ani boty či chemikálie. Samostatnou kapitolou jsou pak oleje, tuky a zbytky potravin.
"Tuk a olej opravdu do odpadu nepatří. Tyto složky jsou zcela nevhodné pro proces čištění odpadních vod, usazují se v potrubní trase a hydraulice čerpadel. Převážně se splachují tuky, které pak v potrubí tuhnou a není snadné je odstranit. V průmyslových kuchyních se toto ošetřuje speciálními jímkami – lapoly, určenými přímo k separaci tuků. Veškeré spláchnuté zbytky jídel následně v procesu zahnívají, tvoří se bakterie a životní prostředí zatěžující metan," dodal Pump.
Na správnou likvidaci olejů a tuků upozorňují pravidelně také správci městských kanalizací. Například podle Pražských vodovodů a kanalizací a.s. (PVK), je vylévání použitého oleje do odpadů stále velmi častým jevem jak v jednotlivých domácnostech, tak i v místech, kde se nacházejí restaurační zařízení. "Restaurace mají ze zákona povinnost separovat použité tuky a využívat sběr tuků. Nicméně ne všechny to dodržují, a pokud vypouštějí tuky do kanalizace, způsobují zásadní škody, za které jim hrozí postih," uvedla společnost ve své zprávě.
Důsledky nesprávné likvidace
Špatná likvidace olejů a tuků způsobuje, že se usazují na stěnách kanalizace, kde tuhnou a na sebe nabalují další nečistoty. Lepí se na ně ubrousky, hygienické potřeby a další nečistoty. Důsledkem je ucpaný odpad nebo zatopení nemovitosti znečištěnou vodou. Setkat se můžeme i s nepříjemným zápachem rozkládajícího se tuku, který se může šířit kanalizačními vstupy ulicemi.
Důsledky, které pak zaměstnávají odborníky, jsou ucpaná čerpadla nebo narušení biologického stupně čištění odpadních vod. Odpadní vodu čistí bakterie, na které mají tuky negativní vliv. "Čistírny pak mohou pěnit nebo v některých místech i zahnívat. To vše snižuje kvalitu vyčištěné vody, a následné čištění může přijít na nemalé peníze. Průměrná cena za řešení ucpaného odpadu se pohybuje v jednotkách tisíc, při složitějších opravách přesáhne i deset tisíc korun," upozornila PVK.*
-red-