Češi zahajují testování biodegradace kontaminovaných zemin v Gruzii

Mezinárodní pilotní  projekt bioremediace kontaminovaných zemin odstartoval loni v prosinci a potrvá až do konce listopadu v letošním roce. Výzkumníci tak otestují biodegradaci jako hlavní sanační metodu kontaminovaných zemin v oblasti bývalé ropné rafinerie ve městě Batumi.

Stovky tisíc tun kontaminované zeminy

Areál bývalé rafinérie v Batumi se nachází severovýchodně od centra města, v blízkosti rezidenční oblasti. Ze západní strany je ohraničen pobřežím Černého moře. Území je z velké části opuštěné, ale stále představuje významné environmentální riziko pro podzemní vody, moře i místní obyvatele. Na místě se totiž nachází více než 800 000 tun zeminy kontaminované ropnými látkami. Autonomní republika Adžárie má v úmyslu tuto lokalitu rehabilitovat a využít k rozvoji města Batumi.

V letech 2021-2023 provedla společnost DEKONTA v rámci Českého rozvojového programu průzkum kontaminace a zpracovala analýzu rizik této oblasti. Jako nejvhodnější metodu zvolila právě biodegradaci, která je účinná při zpracování zeminy obsahující ropné látky. Tento inovativní postup dosud nebyl v Gruzii použit.

Od pilotních testů k metodickému pokynu

Zájem o ověření této metody projevil také gruzínský partner projektu Ministerstvo financí a ekonomiky Autonomní republiky Adžárie. Úspěšné výsledky tohoto pilotního testování jsou podle úřadu klíčovým předpokladem pro perspektivní sanaci bývalé rafinerie v reálném měřítku a její budoucí urbanistický rozvoj.

Na konci testování vypracuje výzkumný tým metodický pokyn, který nastíní, jak využít biodegradaci i pro další kontaminované úseky.*

-zr-

Foto: MZV ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down