Hlavním městem vlastněná firma Pražské služby (PSAS) zatím nezahájila plný provoz linky na třídění odpadu v Chrášťanech u Prahy, která zajišťuje aktuálně zaváděný takzvaný multikomoditní sběr, tedy možnost vyhazovat do jednoho kontejneru plasty i nápojové kartony. Řekla to náměstkyně primátora Jana Komrsková (Piráti). Linka nyní funguje ve zkušebním provozu. Podle mluvčího PSAS Alexandra Komarnického je to způsobeno prodlením na straně dodavatelské firmy.
Prodlevy ze strany dodavatele
Třídicí linku za zhruba 100 milionů korun začaly PSAS zavádět do provozu zhruba před rokem, podle Komarnického však nastaly problémy na straně dodavatele. "Generální dodavatel, rakouská firma M.U.T., zatím nepřistoupila k nápravě vad, které jsme do teď zjistili a na něž upozorňujeme. Naše společnost proto pracuje na dalším postupu," uvedl.
Firma podle něj neumí odhadnout, kdy se třídicí linka dostane do provozu, protože to záleží na dodavatelské firmě. "Řešíme ho jak po věcné a provozní, tak po právní stránce s firmou M.U.T. a uplatníme veškeré možné sankce, které na dodavatele máme," sdělil mluvčí.
Zatím jen v omezeném provozu fungující linka je důležitá pro aktuálně zaváděný projekt multikomoditního sběru. Z veřejných stanovišť tříděného odpadu podle Komrskové začaly mizet černooranžové kontejnery na nápojové kartony, kterých dosud bylo po městě rozmístěno asi 3000. Pokud je lidé na stanovišti nenajdou, znamená to, že mohou vyhazovat nápojové kartony do nádob původně určených pouze na plastový odpad.
Hotovo by mělo být ještě letos
Ty mají buď nový černožlutý design, nebo standardní žlutý a jsou opatřeny samolepkou. "Kompletně by mělo být hotovo do konce tohoto roku," řekla náměstkyně. Důvodem kroku je podle ní mimo jiné i neefektivnost sběru kartonů. Společným sběrem podle náměstkyně město ušetří až 22 milionů korun ročně.
Původně magistrát plánoval kromě nápojových kartonů umožnit třídění ve stejných kontejnerech i pro kovové obaly, ale to nakonec zavedl jen v případě takzvaných domovních stanovišť určených pro jednotlivé činžovní domy. V případě veřejných se magistrát rozhodl to nezavádět, protože třídění plechovek je podle Komrskové efektivní. Vláda navíc plánuje zavádět povinné zálohování plechovek a PET lahví, což zřejmě v následujících letech přinese nutnost dalších změn v systému sběru odpadu.
V Praze je podle dřívějších informací 3482 venkovních stanovišť na tříděný odpad s barevnými kontejnery a 3067 domovních stanovišť. Celkově je po Praze rozmístěno zhruba 26 500 nádob na tříděný odpad. Loni Pražané do žlutých kontejnerů vyhodili 16 625 tun plastů, nápojových kartonů vytřídili 1126 tun a kovových obalů 831 tun.*
-čtk-