Ulomený podpatek, roztržené kalhoty nebo chybějící knoflíky na košili? Jestli žijete ve Francii, nevyhazujte takové oblečení, protože od října vláda začne platit "bonus za opravy" v rámci nového schématu, jak snížit množství odpadu, napsal zpravodajský server The Guardian.
Odhaduje se, že ve Francii se ročně vyhodí 700 000 tun oblečení, z nichž dvě třetiny končí na skládkách. Od října budou moci lidé žádat o vrácení 6 až 25 eur (asi 140 až 600 korun) z nákladů na opravu oděvů a obuvi v krejčovských dílnách nebo u ševců, kteří se do programu zapojili.
Mezi trendy poslední doby patří udržitelná móda, která vede lidi k tomu, aby oblečení a boty nejen opravovali a používali opakovaně, ale aby také snížili množství textilu a obuvi, které kupují, a darovali to, co už sami nechtějí nebo nepotřebují.
Program bonusů za opravy je součástí širšího úsilí francouzské vlády reformovat textilní průmysl, který patří k nejvíce znečišťujícím na světě, a bojovat proti tzv. rychlé módě. Obchody s oděvy a textilem musí mimo jiné označovat, z jakého materiálu je jejich zboží vyrobeno a z jaké země pochází.
Opatření na podporu spotřebitelů, aby opravovali, znovu používali a recyklovali oděvy, navazují na podobný program, který nabízí bonusy těm, kdo si nechají opravit domácí spotřebiče.
V roce 2020 byl ve Francii přijat zákon, jehož cílem je změnit výrobní metody a spotřební návyky ve vztahu k domácím potřebám. Jeho snahou je snížit množství odpadu, šetřit přírodní zdroje, omezit poškozování biologické rozmanitosti a zároveň řešit klimatickou krizi.
Legislativa má podobu šestiletého plánu, který odstartovala vzdělávací a informační kampaň, jež vytyčila cíle co do snižování spotřeby, opětovného použití a recyklace výrobků, včetně cílů pro odstranění plastů na jedno použití. Každý rok jsou v rámci legislativy zaváděna nová opatření.
V roce 2022 byly veřejné budovy včetně nádraží, nemocnic a škol povinny instalovat fontánky na vodu a na začátku letošního roku bylo restauracím s více než 20 místy k sezení a provozovnám rychlého občerstvení zakázáno používat jednorázové příbory, talíře a kelímky pro jídla konzumovaná na místě.
V roce 2016 Francie zakázala supermarketům likvidovat neprodané potraviny místo toho, aby je darovaly k další distribuci.*
-čtk-