Vídeňská radnice nechala rozmístit modrožluté popelnice určené k hromadnému třídění plastů, nápojových kartonů a kovů před dvěma lety. I přesto, že si obyvatelé na změnu zvykli, končí v kontejnerech někdy věci, které tam nepatří, jako třeba drobná elektronika. Od roku 2025 plánuje Rakousko zavést modrožluté popelnice plošně.
Sloučení kontejnerů byla pro město největší změnou ve sběru tříděného odpadu za posledních patnáct let. V rakouské metropoli se takto otestovalo přibližně 19 000 nádob na sběr plastů, nápojových kartonů a kovů. „Fúzí uspoříme kolem 80 000 kilometrů, neboť popelnice nebude muset vyvážet tolik různých nákladních vozů,“ uvedla už dříve vídeňská radní pro životní prostředí Ulli Sima.
Ročně se ve Vídni vytřídí 100 tisíc tun papíru, 35 tisíc tun skla, 70 tisíc tun bioodpadu 12 tisíc tun plastů, kovů a nápojových kartonů. Nejvíce problémů však Vídeňanům dělají právě modrožluté popelnice pro třídění plastů a kovů. V případě papíru a bioodpadu tvoří špatně tříděný odpad 3 procenta, naopak neúspěšnější jsou obyvatelé rakouské metropole v třídění skla, kde dochází k chybnému třídění jen u 1 procenta odpadu. I tam ale městská odpadová společnost MA 48 upozorňuje na nutnost rozlišování čirého a barevného skla a zdůrazňuje, že jakkoliv i jen neznatelně zbarvené sklo patří do barevného skla.
Podle celorakouské studie je třídění odpadu důležité pro 96 procent Rakušanů. V průměru jim třídění zabere až 12 minut týdně.*
-red-