Česká firma DEKONTA, a.s. dokončila všechny podklady, které poslouží pro budoucí výběrové řízení na dodavatele sanačních prací v areálu trafostanice 400/110/35 kV v moldavské Vulcănești. V roce 1979 tam vybuchlo téměř tisíc kondenzátorů, což zamořilo okolí polychlorovanými bifenyly (PCB) a dioxiny (PCDD/F).
Výzkumný tým v rámci téměř rok a půl trvajícího projektu prozkoumal horninové prostředí a podzemní vody, nechal vyhloubit 385 sond hlubokých 720 metrů a odebral zhruba 1200 vzorků zemin. Dále byly vyhloubeny čtyři hydrologické monitorovací vrty v celkové hloubce 140 metrů, z nichž byly odebrány vzorky podzemních vod a byly ověřeny hydraulické parametry sledované zvodně. „Veškeré odebrané vzorky byly odvezeny do České republiky k laboratorní analýze. Na základě výsledků laboratorních analýz byla vypracována Analýza rizika, kde byly stanoveny přípustné sanační limity pro zeminy a byly navrženy možné sanační práce za účelem snížení rizikovosti lokality,“ uvedla společnost DEKONTA, a.s.
Hlavním partnerem projektu je státní podnik SE Moldelectrica, dalšími partnery jsou Ministerstvo zemědělství, regionálního rozvoje a životního prostředí Moldavska, POPs Sustainable Management Office, Autonomní oblast Gaugazie a další relevantní orgány státní správy. Projekt je dále monitorován a rovněž podporován ze strany zastupitelského úřadu ČR v Moldavské republice. Realizátorem projektu je česká firma DEKONTA, a.s., která má s řešením dané problematiky rozsáhlé zkušenosti a v Moldavské republice již delší dobu rozvíjí své aktivity.*
-red-
Foto: MVZ ČR