Zástupci české delegace v současnosti analyzují polské návrhy na úpravu smlouvy o polském hnědouhelném dolu Turów. Kdy se uskuteční telefonát ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (KDU-ČSL) s polskou ministryní klimatu a životního prostředí Annou Moskwovou, podle tiskového oddělení resortu zatím není jasné.
Anna Hubáčková po úterním jednání ve Varšavě avizovala, že si budou dnes telefonovat. Moskwová ráno v polské rozhlasové stanici uvedla, že pokud se česká vláda s Polskem dohodne na podmínkách smlouvy, Česko rychle stáhne žalobu, kterou poslalo k Soudnímu dvoru EU. Polská ministryně také tvrdí, že je konec sporu na dohled.
Premiér Petr Fiala (ODS) po dnešním jednání vlády novinářům řekl, že je potřeba uzavřít mezivládní dohodu. "Obsahem smlouvy je i to, že Česká republika žalobu skutečně stáhne. Ale to se nemůže stát bez toho, že se domluvíme na té dohodě, která obsahuje spoustu parametrů včetně ochrany do dalších let, kompenzací, dozoru Evropského soudního dvora," uvedl.
"Polská strana zaslala návrhy na dopracování, respektive úpravu smlouvy, detaily v současné době analyzujeme a v tomto duchu bude ministryně Hubáčková informovat paní ministryni Moskwovou," uvedl za resort Ondřej Charvát. "Kdy proběhne telefonát s polskou ministryní, v tuto chvíli nevíme," dodal. K prohlášením Moskwové se tak ministerstvo ani ministryně zatím přímo nevyjádřily. Fiala se však nedomnívá, že se výraznější posun dá udělat po telefonu. "Myslím si, že to bude vyžadovat další jednání," dodal.
Hubáčková po úterní schůzce s Moskwovou ve Varšavě uvedla, že dohoda ohledně dolu Turów zatím uzavřená nebyla. Podrobnosti k několikahodinové diskusi o dokumentu, který má stanovit kompenzace škod, které provoz dolu způsobí na českém území, nesdělila. Jednání však označila za korektní.
Soudní dvůr EU loni v květnu nařídil Polsku předběžným opatřením zastavit těžbu v dole Turów. To však Poláci odmítají a zpochybňují i dopady na české území. Loni v září tak Varšavě Soudní dvůr EU uložil pokutu půl milionu eur denně (12,2 milionu korun), kterou však Polsko neplatí. Mluvčí unijní exekutivy dnes oznámil, že Polsko promeškalo první lhůtu k zaplacení pokuty. Evropská komise proto nyní vyhodnotí, ze kterých fondů by pokutu v řádu desítek milionů eur Varšavě strhla. Brusel pak Varšavu uvědomí a ta bude mít deset dní na vyjádření. Poté Brusel částku strhne.
Obce v českém příhraničí už několik let bojují proti rozšíření dolu Turów, obyvatelé se obávají ztráty zdrojů pitné vody, zvýšeného hluku i prašnosti. Důl zásobuje uhlím elektrárnu, která se nachází v jeho blízkosti a která je na polském trhu důležitým producentem elektrické energie.*
-čtk-