EMISE DIOXINŮ Jediným přírodním zdrojem perzistentních organických látek (běžně označovaných jako dioxiny) jsou požáry lesů. Díky naší technologii se však v posledních letech dostávají do prostředí stále masivněji. Tyto vysokomolekulární sloučeniny jsou prokázanými karcinogeny. V přírodě...
EMISE DIOXINŮ
Jediným přírodním zdrojem perzistentních organických látek (běžně označovaných jako dioxiny) jsou požáry lesů. Díky naší technologii se však v posledních letech dostávají do prostředí stále masivněji. Tyto vysokomolekulární sloučeniny jsou prokázanými karcinogeny. V přírodě přetrvávají a hromadí se v tělech živých organismů.
S ohledem na tento fakt je také stanoven doporučený limit Evropské unie pro emise těchto látek ze spaloven nebezpečného i komunálního odpadu. Hodnota 0,1 ng v m3 spalin pře-počtená na toxický ekvivalent (TEQ), je množství perzistentních látek, s nimiž je životní prostředí ještě "schopno" si poradit, tj. odbourat je biodegradací, aniž by došlo k jeho dlouhodobému zatížení.
Vzniku perzistentních látek je v procesu spalování odpadů možno předejít jednak správným vedením technologie spalování (např. odpovídající teplotou a dobou zdržení), jednak instalací třetího stupně čistění spalin, který je však mimořádně finančně náročný. Ani jedna ze spaloven komunálního odpadu v naší republice tento třetí stupeň nainstalován nemá, což je jedním z vážných argumentů veřejnosti, která výstavbu spaloven odmítá. Odborníci a zastánci rozvoje spalování odpadů však poukazují na to, že nebezpečí spaloven z hlediska produkce dioxinů se politizuje a přeceňuje.
MINIMÁLNÍ PŘÍSPĚVEK
Podle dosud neukončeného výzkumného úkolu, který mapuje zdroje perzistentních látek u nás, se zdá, že příspěvek spaloven odpadu k množství perzistentních látek v životním prostředí je minimální. Naopak významnými zdroji jsou především metalurgické závody. Domácí topeniště se podílejí na příspěvku k dioxinům celkem asi 25 %. Současné spalovny odpadů tedy mají významný vliv lokální, ale jejich příspěvek v celostátním měřítku je zanedbatelný.
RNDr. Jana Suzová z brněnské spalovny odpadu poukazuje na to, že navrhovaná novela stanovující limity emisí perzistentních látek pro spalovny se z celkového množství 80 spaloven u nás dotkne jen osmi subjektů. Měření limitů má být totiž omezeno hodinovou kapacitou spalování odpadů. Většina našich spaloven zneškodňuje nebezpečný odpad a má relativně malou kapacitu. "Čtyři roky práce a dohadování, zda stanovit nebo nestanovit limit, a nakonec se novela bude týkat jen nepatrného zlomku všech emisí dioxinů," povzdechla si dr. Suzová. Poukazuje také na fakt, že obsah dioxinů lze snižovat i jinými postupy, než samotným třetím stupněm čištění - především různými technologickými postupy v procesu spalování. Podle jejích výpočtů tyto postupy nijak významně nezvyšují náklady na spalování.
SNIŽOVÁNÍ EMISÍ
Povinnost měření emisí, kterou zavede novela vyhlášky č. 117/1997 Sb., nás sice přiblíží Evropské unii, ale vynechá zdaleka největší producenty dioxinů - metalurgické závody. Ty ovšem v celé Evropě nemají zavedeny limity pro emise perzistentních látek. Stejně tak není zahrnuta vět-šina domácností s lokálnímu topeništi, které se na vzniku dioxinů podílejí zřejmě nejvíce. V demokratickém státě není způsob, jak nařídit občanovi, co v tomto ohledu musí a co nesmí. Jedinou možností je ovlivňování nepřímo.
Pokud se podaří díky podpoře přechodu na ekologičtější způsoby lokálního vytápění snížit počet lokálních topenišť na hnědé a černé uhlí a zamezit spalování domácího odpadu v běžných kamnech, jistě se množství emitovaných dioxinů významně sníží.
Spalovny komunálního odpadu u nás dnes zneškodňují jen kolem 3 % celkového množství odpadu. Pokud se v souladu s evropským trendem jejich kapacita zvýší, mohly by se stát opravdu významným producentem perzistentních látek. Novela zákona č. 117/97 Sb. v tomto smyslu předjímá vývoj.
- jst -
Pokud jde o uvolňování dioxinů do životního prostředí, jsou nekontrolované spalovny odpadů (pevný odpad a nemocniční odpad) často nejhoršími viníky v důsledku neúplného spalování. K dispozici je technologie umožňující řízené spalování odpadu s nízkými emisemi dioxinů. happy wheels