Výroba granulátu PVC Množství odpadů ze starých kabelů v poslední době narůstá. Jejich recyklace je však poměrně obtížná z důvodů problematické separace jednotlivých složek, která výrazně snižuje efektivitu procesu. Po rozmělnění a následující separaci hrubých kousků kovu na usazovacích stolech...
Výroba granulátu PVC
Množství odpadů ze starých kabelů v poslední době narůstá. Jejich recyklace je však poměrně obtížná z důvodů problematické separace jednotlivých složek, která výrazně snižuje efektivitu procesu.
Po rozmělnění a následující separaci hrubých kousků kovu na usazovacích stolech zbude při recyklaci kabelů granulát ze smíšené kabelové izolace. Sestává z měkkého PVC, PE a pryže a je ještě pokryt měděným prachem a kousky lanek, někdy i zbytky hliníkové fólie. Ke zpracování recyklovaných výrobků by se dal těžko použít.
Řešením je odlučování kovů od umělých hmot válcovými separátory s elektrostatickou korónou, kde se částice smíšeného granulátu vkládají na uzemněný válec a nabíjejí se v elektrostatickém poli elektrody s korónou vytvořenou napětím 15-30 kV. Když částice vlivem otáčení válce opouštějí elektrostatické pole, vybíjejí se opět na povrchu uzemněného válce.
Kovové částice se při tom vybijí extrémně rychle a odpadnou od válce. Částice umělé hmoty jsou velmi dobrými izolanty a odevzdávají svůj náboj jen velmi pomalu. Zůstanou přilepeny na válci a odpadnou z něj na jiném místě než kovové částice, nebo se z válce setřou kartáčem. Jen elektrostatickou metodou lze také suchou cestou oddělit větší množství velmi jemných kovových částic, prachu apod.
SEPARACE TRIBOELEKTRICKY
Ze smíšené drti z kabelové izolace lze za sucha oddělit částice čistého, měkkého PVC triboelektrickou metodou. Při ní se smíšené částice z umělé hmoty o sebe mechanicky třou a tím sebe samy rozdílně elektrostaticky nabijí (např. PVC kladně, PE a pryž záporně). Po selektivním nabití se drť izolace elektrostaticky separuje.
Ve vysokém elektrostatickém poli vyvolaném systémem elektrod, na které je vloženo napětí několika desítek kV. Výsledkem je čistý měkký PVC s čistotou nad 99,5 % a koncentrát zbytkových umělých hmot, které lze zhodnotit už jen termicky. Špínu, vlhkost atd. je ovšem nutné před separací odstranit suchou cestou, aby se docílilo uspokojivého vytřídění.
Elektrostatické separátory dodává společnost HAMOS (Penzberg, SRN) jako plně automatizované vysoce výkonné přístroje s mikroprocesorovým řízením a integrovanou materiálovou logistikou, odsáváním prachu a s optimální seřiditelností. Ve standardním provedení lze s nimi docílit výkonu až přes 1500 kg/h.
RECYKLAČNÍ PRODUKTY
Zašpiněné kabelové izolace se už nemusí zhodnocovat tepelně. Lze je zpracovat aspoň na dopravní značky, kameny pro trávníkové sítě apod. Elektrostatickými metodami se před zpracováním oddělí zbytky mědi. Materiály s nízkým obsahem PVC lze zhustit až nad 95 % triboelektrickou metodou.
Z hodnotnějších výchozích surovin, např. z odpadů při výrobě kabelů, lze vyrobit měkký PVC s čistotou nad 99,5 % elektrostatickou separací.
Po granulaci v extruderu se získá vysoce hodnotný recyklát umělé hmoty beze zbytků kovu, který lze zpracovat na nové výrobky, např. podrážky bot, zahradní hadice, podlahové desky, stavební součásti apod.
- bou -
FOTO ARCHÍV