01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zpětný odběr světelných zdrojů roste

Loni firmy a domácnosti odevzdaly k recyklaci zhruba pět milionů kusů úsporných zářivek.

Nejvíce se na zpětném odběru podílely firmy. Domácnosti zatím zaostávají, třídí jich jen 40 %. Počet sběrných míst se stále zvyšuje. "Tuzemské domácnosti a firmy loni sebraly a předaly k recyklaci 801 tun světelných zdrojů, což představuje zhruba pět milionů kompaktních a lineárních zářivek, výbojek a LED světelných zdrojů. Oproti roku 2010 se jedná o nárůst o 11 %," říká Radoslav Chmela, zástupce společnosti EKOLAMP, jež zajišťuje zpětný odběr a recyklaci osvětlovacích zařízení.


Zásadním důvodem pro recyklaci je toxická rtuť. V úsporných zářivkách se vyskytuje ve velmi malém množství (cca 2-5 mg), je však nutná pro jejich funkci. Uvnitř světelného zdroje je rtuť neškodná, zátěž pro životní prostředí představuje rtuť jen při neodborné likvidaci. Díky recyklaci se jí loni podařilo zachytit více než 25 kilogramů.

Největší podíl na sesbíraných úsporných žárovkách mají firmy, které jsou mnohem důslednější než domácnosti. Průmyslových svítidel se loni sebralo 287 tun. Domácí spotřebitelé odevzdávají do sběru hlavně "dlouhé", takzvané lineární zářivky. "Malé kompaktní zářivky považují mylně za neškodné a převážně končí v běžném komunálním odpadu, přestože také obsahují toxickou rtuť," varuje Radoslav Chmela. To potvrdil i loňský průzkum společnosti EKOLAMP, ze kterého vyplynulo, že za zatěžující pro životní prostředí považuje lineární zářivku 43 % respondentů, kdežto o kompaktní si to myslí pouze 19 %.

V Česku je možné vyřazené úsporné zářivky vrátit v jakémkoli obchodě s elektronikou, ve sběrných dvorech obcí (720) či do malých sběrných nádob, které se nacházejí v obchodních centrech, úřadech nebo v řadě firem: "Zájem firem o umístění sběrných nádob narostl meziročně o 26 %. Doposud jsme jich rozmístili více než 1400 a jen letos jich přibude dalších zhruba 400," dodává Radoslav Chmela. Počet sběrných nádob rychle roste. V roce 2009 jich bylo kolem 350, nyní už je rozmístěno více než čtyřnásobek boxů.

Materiálově se využívá až 95 % surovin ze světelných zdrojů (zářivky) a 85 % surovin z průmyslových svítidel. Zákon o odpadech definuje minimální míru materiálového využití druhotných surovin z průmyslových svítidel na 70 % a světelných zdrojů na 80 %. Počet vysloužilých úsporných zářivek bude nadále stoupat s tím, jak postupně nahrazují původní wolframové žárovky, jejichž výroba byla loni ukončena.

Více informací o rozmístění sběrných nádob a správné likvidaci osvětlovacích zařízení na www.ekolamp.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down