01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zpětný odběr obalů je na evropské úrovni

Podle zprávy, zveřejněné v posledním kvartálu 2005, evidoval systém Eko-kom v roce 2004 více než 2,35 milionu tun obalů. Toto množství reprezentuje více než 78 % z celkového množství obalů uvedených na trh nebo do oběhu v ČR v roce 2004.

Do konce roku 2004 zajistil systém za své klienty využití a recyklaci pro 406 126 tun odpadů z obalů, což reprezentuje 17% nárůst využitých obalových odpadů oproti roku 2003.

Klienti vynaložili na splnění zákonných požadavků státu zpětný odběr a recyklaci obalových odpadů 721,8 mil. Kč.

Přehled využití a recyklace jednotlivých komodit a jejich porovnání s rokem 2003 je uveden v tab. 1. Kromě již zavedených komodit bylo v roce 2004 zpětně odebráno a využito přes 500 tun odpadů z nápojových kartonů a v roce 2005 tento trend úspěšně pokračuje.

KLIENTI A OBCE

Do systému Eko-kom je aktuálně zapojeno více než 21 000 dovozců, výrobců a plničů obalů a balených výrobků. Jejich počet v průběhu roku mírně kolísá vlivem ukončení činnosti či fúzí některých společností. Dá se však říci, že počet klientů je již prakticky konstantní.

Od roku 2004 mohou klienti vykazovat obaly elektronicky, což usnadňuje podávání výkazů a umožňuje se lépe vyhnout nesrovnalostem a chybám v evidenci. V roce 2004 bylo čistě elektronicky zpracováno okolo 90 % výkazů.

Do systému Eko-kom bylo na konci roku 2004 zapojeno 4932 obcí a měst. To představuje 9 799 894 obyvatel, tedy 96 % populace ČR, a jejich počet stoupal i v loňském roce. V pokrytí populace je systém Eko-kom nejúspěšnější v Evropě.

Výtěžnost tříděného odpadu na jednoho obyvatele a rok vzrostla meziročně o 5,5 kg na téměř 34 kg na konci roku 2004.

Systém Eko-kom zajišťuje zpětný odběr a využití také průmyslových odpadů z obalů. Jde většinou o přepravní a skupinové obaly tvořené z 80 procent z lepenky a papíru. Jejich recyklaci zajišťuje systém Eko-kom prostřednictvím smluv se svozovými společnostmi.

Každý měsíc se systému Eko-kom podařilo využít či recyklovat téměř 50 tisíc tun domovního a průmyslového odpadu.

DOPROVODNÉ AKTIVITY

Kromě financování tříděného sběru v obcích se v současnosti realizují také krajské projekty, které mají dva hlavní cíle. Jedním je poskytnutí technické podpory obcím při sběru a třídění obalových odpadů a druhým je vzdělávání obyvatel a zajištění zlepšení informovanosti o třídění a recyklaci odpadů.

Cílem technické podpory je poskytnout obyvatelům dostatečně hustou sběrnou síť a zajistit zlepšení kvality tříděného odpadu. V rámci třinácti projektů na podporu intenzifikace a zkvalitnění tříděného sběru byla také posílena sběrná síť, která na konci roku 2004 čítala více než 116 000 kontejnerů. Rozvíjí se také spolupráce s úpravci a zpracovateli vytříděných komodit na bázi pilotních projektů. Více než 95 % vytříděných odpadů je před svým zpracováním upraveno a dotříděno na dotřiďovacích linkách v ČR.

Společnost Eko-kom provádí pravidelné rozbory skladby tříděného i směsného odpadu, díky kterých získává aktuální data o zastoupení obalové složky ve směsném a tříděném komunálním odpadu. Na základě těchto rozborů se stanovuje procentický podíl obalové složky ve tříděném sběru jednotlivých komodit, za který je obcím vyplácena odměna.

Zákon o obalech ukládá povinnost informování spotřebitelů o jejich úloze při přispívání ke zpětnému odběru a využití odpadů z obalů. Na sklonku roku 2003 odstartovala celostátní komunikační kampaň s cílem oslovit a zapojit do třídění odpadů další obyvatele. Na konci roku 2004 uvedlo 66 % obyvatel ČR, že se soustavně věnuje třídění odpadů. Komunikace směřovaná ke spotřebiteli pokračuje. Na plošné kampaně (televize, web a ostatní média) navazují lokální kampaně, které využívají její prvky a zároveň tuto komunikaci prohlubují o konkrétní místní informace.

Kromě těchto kampaní běží také školní vzdělávací programy (např. výstava Tonda obal na cestách), obce mohou zdarma získat informační nálepky na sběrné nádoby.

Pomocí komunikačních aktivit bylo v roce 2004 osloveno 83 % populace a v roce 2005 přes 91 %. Počet občanů, kteří soustavně třídí odpad, stoupl na 66 % na konci roku 2004.

Výsledky systému Eko-kom za rok 2005 budou zveřejněny v březnu/dubnu 2006.

Graf 1, 2

Ing. Lukáš Grolmus
AOS Eko-kom, a. s.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down