01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zpětný odběr elektrozařízení roste

Tři kolektivní systémy, které se starají o zpětné odběry vyřazených elektrospotřebičů, mají za sebou první rok činnosti. Je zřejmé, že se tato oblast stává specializovaným oborem.

Od září 2005, tedy za necelý rok činnosti, se neziskové společnosti Asekol, s. r. o., Elektrowin, s. r. o., a Ekolamp, s. r. o., postaraly o sběr a bezpečnou likvidaci přibližně 8150 tun vyřazených historických elektrozařízení. Tyto neziskové společnosti, které provozují kolektivní systémy zpětného odběru elektrozařízení, byly v prosinci loňského roku zapsány Ministerstvem životního prostředí jako jediné systémy pro zpětný odběr historických elektrozařízení (jde o velké a malé domácí spotřebiče, výpočetní, telekomunikační a kancelářskou techniku, spotřební elektroniku, hračky a vybavení pro volný čas, osvětlovací zařízení, elektrické a elektronické nástroje). Kolektivní systémy v současné době sdružují více než 1060 výrobců a dovozců elektrozařízení z výše uvedených oblastí. V posledních měsících se míra sběru vyřazených elektrozařízení v tzv. kolektivním systémech zpětného odběru elektrozařízení pohybuje na úrovni asi 2000 tun materiálu měsíčně, tj. přepočtena na jednoho obyvatele 2,3 kg elektrošrotu za rok. Nejvíce - až 80 % - tvoří staré televizory a lednice.

"Přestože se objem vybraných elektrozařízení v našich kolektivních systémech stále zvyšuje, v některých zemích EU likvidují v přepočtu na obyvatele 10 kg a někde i 15 kg zařízení ročně," říká Jan Vrba, jednatel společnosti Asekol. "Důvodem je delší tradice zpětného sběru i lepší ekologická výchova", dodává jednatelka kolektivního systému Ekolamp Eva Směšná. "V severských zemích existují kolektivní systémy třeba již pět let a měli tam také více času na nezbytnou propagaci a výchovu, aby se lidé naučili využívat připravené systémy," vysvětluje Roman Tvrzník, ředitel kolektivního systému Elektrowin.

Síť sběrných míst v ČR dnes zahrnuje zhruba 3050 lokalit, z toho 1100 sběrných míst je v prodejnách nových elektropřístrojů, v opravnách a v servisech elektrospotřebičů. Dalších 250 sběrných míst je umístěno v obecních sběrných dvorech, kde na zajištění odběru spolupracují města a obce. Problém s vyřazenými elektrospotřebiči je tak vyřešen ve všech městech a obcích v ČR s více než 5000 obyvateli. V 971 menších obcích jsou nefunkční zařízení odebírána formou mobilního sběru.

Ze všech elektrozařízení uváděných na trh je nejvíce světelných zdrojů a svítidel. Za rok zprostředkovala společnost Ekolamp recyklaci více než 600 tun vyřazených elektrozařízení, z nichž podstatnou část (532 tun) tvoří světelné zdroje.

Všechna zpětně odebraná elektrozařízení jsou zpracovávána v akreditovaných zpracovatelských zařízeních. Často jde o chráněné dílny, což vytváří pracovní příležitostí pro občany se změněnou pracovní schopností.

- ele -

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down