Více než pět set účastníků z celé Evropy i dalších zemí se v polovině května zúčastnilo kongresu PRO EUROPE.
Organizace PRO EUROPE je zastřešující mezinárodní organizací členských národních systémů zajišťujících zpětný odběr a využití odpadů z obalů v Evropě. Kongresy (Madrid 2001, Berlín 2004 a Paříž 2006) jsou proto v oblasti nakládání s odpady významnou událostí nejen v zemích Evropské unie. Čtvrtý ročník se poprvé odehrál v "nové" členské zemi EU, v hlavním městě Praze, pod heslem Zelený bod 2008: Od odpadů k surovinám.
Jedním z hlavních závěrů kongresu je, že nakládání s odpady se v Evropě dostalo na vysokou úroveň, takže již přispívá k ochraně primárních zdrojů a dotýká se širších cílů udržitelnosti a ochrany životního prostředí. Ve struktuře zodpovědnosti za životní prostředí má stále klíčovou roli zodpovědnost výrobců, přestože v oblasti hospodaření s odpady již dochází k nepřehlédnutelným změnám.
V závěrečné řeči to zdůraznil Joachim Quoden, generální ředitel PRO EUROPE: "Evropská komise dává stále větší důraz například na udržitelnou spotřebu a výrobu. Proto musí zodpovědnost producenta směřovat nejen do oblasti ochrany životního prostředí a změny spotřebitelského chování, ale také do procesu minimalizace množství obalů a jejich vlivu na životní prostředí."
Zajímavá diskuse proběhla v rámci tématu "Systémy sdruženého plnění versus systémy zálohování obalů a ekodaní". Vyplynulo z ní, že kombinace dobrovolného systému třídění odpadů a dodatečného zavádění povinných záloh na obaly není vhodná pro dosažení cílů recyklace.
Během kongresu byla také diskutována řada dalších témat spojených s prevencí a využitím odpadů jako druhotné suroviny v souvislosti s ochranou životního prostředí. Z těchto důvodů se na evropské úrovni zvažuje revize rámcové směrnice o obalech Evropské unie. Snahou je umožnit všem členským státům lépe dosáhnout stanovených cílů recyklace a využití odpadů z obalů.
Na kongres PRO EUROPE se rovněž představili mimoevropští odborníci. Podle Quodena ukázala diskuse o mezinárodních trendech v odpadovém hospodářství, že Evropská unie, i sdružení PRO EUROPE mají jasnou roli jako partneři při transferu znalostí, které mohou ovlivnit nakládání s odpady na globální úrovni.
- lom -
PRO EUROPE = Packaging recovery organization Europe
je zastřešující mezinárodní organizací členských národních systémů zajišťujících zpětný odběr a využití odpadů z obalů v Evropě. Všechny tyto systémy používají značku ZELENÝ BOD jako symbol financování využití odpadů z obalů.
V současné době má PRO EUROPE 31 členů: 25 členských států EU, 2 kandidátské země (Turecko, Chorvatsko), Norsko, Island, Ukrajina a Kanada.
Vedení PRO EUROPE sídlí v Bruselu. Presidentem je Bernard Hérodin (Eco-Emballages S.A., Francie), generálním ředitelem je Joachim Quoden. Domovská stránka PRO EUROPE: www.pro-europe.info