01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Změny u cel a celních orgánů po vstupu do EU

Od prvního dne členství v EU budou celní orgány ČR povinny zrušit pravidelné celní kontroly pohybu zboží přes vnitřní hranici, tedy společnou hranici s dalšími členskými státy.

Vzhledem k tomu, že Česká republika pravděpodobně nebude mít žádnou vnější hranici EU (hranici se státem, který není členským státem EU), budou pravidelné kontroly pohybu zboží přes státní hranici zachovány pouze na mezinárodních letištích. Dočasně však zůstanou zachovány kontroly pasů a víz prováděné Policií ČR.

Jakýkoliv obchod se členskou zemí EU bude tzv. vnitrounijním obchodem. Nebude podléhat pravidelné celní kontrole, ani clům a dalším poplatkům vybíraným v souvislosti s dovozem nebo vývozem zboží. Subjekty, jejichž předmětem podnikání je vnitrounijní obchod a jejichž obrat v předcházejícím roce přesáhl stanovený limit, mají stanovenou povinnost vyplňovat výkazy pro potřeby statistiky vnitrounijního obchodu, neboli Intrastat. Bližší informace jsou uvedeny na www.cs.mfcr/info/intrastat.html. Podíl členských států EU na zahraničním obchodu České republiky nyní činí 66,6 %. Pokud započteme i současný rozsah obchodu s ostatními kandidátskými zeměmi, zjistíme, že přibližně 80 % současného objemu zahraničního obchodu se po rozšíření stane tzv. "intrakomunitárním".

Daně

Nevybírání cel a poplatků v rámci vnitrounijního obchodu se samozřejmě netýká daní. Daň z přidané hodnoty je legislativně upravena národními předpisy jednotlivých členských zemí a je zdrojem jejich národních rozpočtů. V České republice zatím nebyl příslušný národní právní předpis přijat, podrobný popis systému správy DPH zde proto ještě nemůže být uveden. V zásadě však budou uplatňována následující pravidla: Při obchodu mezi dvěma plátci DPH, majícími bydliště nebo sídlo v různých zemích EU, platí DPH příjemce, a to na základě pravidel a sazeb platných v zemi, kde má bydliště nebo sídlo.

Pro oba účastníky takového obchodu samozřejmě platí povinnost vykazovat tyto obchody ve svém účetnictví, aby byla umožněna kontrola ze strany finančních orgánů. Pokud bude firma nebo osoba, která není plátcem DPH kupovat zboží od plátce DPH, zaplatí společně se zbožím i DPH podle sazby v zemi nákupu.

Změny

V porovnání se současnou praxí se nic nezmění. Je vhodné si však uvědomit, že v zemích EU platí různé sazby DPH. Platí-li tedy např. v Německu sazba 17 % a v ČR 22 %, zaplatí německý občan při nákupu v ČR daň 22 %. Pokud si stejné zboží koupí v Německu prostřednictvím německé firmy, která je plátcem daně, bude DPH činit 17 %.

Výraznější změna nastane v oblasti spotřebních daní. Je to dáno tím, že současná právní úprava správy spotřebních daní neodpovídá legislativě EU. Změna v této oblasti nastane ještě před vstupem ČR do EU. Spotřební daně budou v plném rozsahu spravovat celní orgány. Nově bude zaveden režim podmíněného osvobození od daně. Uvedením zboží podléhajícího spotřební dani do režimu podmíněného osvobození od daně se odkládá povinnost daň přiznat, vyměřit a zaplatit. Daňová povinnost vznikne dnem uvedení výrobků do volného daňového oběhu (uvolnění pro konečnou spotřebu). Zákon bude vyžadovat provedení nové registrace daňových subjektů.

Celním formalitám bude podléhat zboží vyměňované se státy, které nejsou členskými státy EU. Tyto předpisy budou ještě před vstupem ČR do EU oficiálně zveřejněny v češtině. Zatím jsou k dispozici v jazycích současných členských států na http://europa.eu.int/.

Z pohledu celní správy

České celní orgány budou nadále zajišťovat správu cel a některých daní, včetně komplexní správy spotřebních daní. Kontrolní činnost celních orgánů by se měla zvýšit na úroveň kontrolní činnosti celních orgánů členských států EU. Sem patří zajištění ochrany práv duševního vlastnictví, životního prostředí a přírody, včetně ohrožených druhů živočichů a rostlin podle mezinárodní úmluvy CITES, a ochrana společnosti před nelegálními dovozy drog, zbraní, nebezpečných odpadů a zboží dvojího určení.

Celní orgány musí po vstupu ČR do EU zajistit také ochranu finančních a ekonomických zájmů EU, jedná se mimo jiné o odvod 75 % vyměřeného cla do společného rozpočtu EU jako tradičního vlastního zdroje ES.

Ve spolupráci s Českým statistickým úřadem je připravován systém statistické registrace obchodu mezi členskými zeměmi Unie. Celní orgány budou přijímat a zpracovávat hlášení o provedeném zbožovém obchodu se subjekty registrovanými v jiné členské zemi.

Po vzoru některých členských zemí EU (SRN, Francie) se uvažuje o zřízení specializované celní pátrací (kriminální) služby. Takový útvar by měl působit v trestním řízení ve spolupráci s Policií ČR a státními zastupitelstvími při odhalování a prověřování trestné činnosti spáchané porušováním celních a daňových předpisů. Současně musí zajišťovat pátrání po zboží uniklém celnímu dohledu a objasňování správních deliktů.

Celní orgány by také měly vykonávat asistenční činnost ve prospěch dalších rezortních orgánů. Takové útvary by měly posílit kontrolní kapacitu územních finančních orgánů, inspektorátů České inspekce životního prostředí, České obchodí inspekce a Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Do jejich náplně by také mělo patřit vážení kamionů na silnicích (oprávnění srovnatelné s Policií ČR), kontrola zaplacení DPH cizích dopravců, legálnosti užívaného software, legální zaměstnanosti a odborný dozor v oblasti silniční dopravy ve vnitrozemí.

příloha: celní předpisy

Zdroj: Generální ředitelství cel ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down