Poslanecká sněmovna nestihla projednat novelu zákona o odpadech 185/2001 Sb., týkající se elektroodpadu. Jejím cílem bylo zpřesnit a upravit pravidla pro plnění povinností zpětného odběru elektrozařízení. "Stávající systém umožňuje provozovatelům kolektivních systémů neprůhledné a neefektivní...
Poslanecká sněmovna nestihla projednat novelu zákona o odpadech 185/2001 Sb., týkající se elektroodpadu. Jejím cílem bylo zpřesnit a upravit pravidla pro plnění povinností zpětného odběru elektrozařízení.
"Stávající systém umožňuje provozovatelům kolektivních systémů neprůhledné a neefektivní jednání. Už pět let v ČR trvá stav neúnosný pro ty výrobce a dovozce elektrozařízení, kteří chtějí efektivní sběr a recyklaci elektroodpadu," řekl generální ředitel Sdružení evropských výrobců domácích spotřebičů Martin Sailer. Zástupci profesních sdružení si stěžují, že neexistuje dostatečná legislativní úprava pro kontrolu vykazovaných čísel a sběrné sítě kolektivních systémů. Mezi kolektivními systémy jsou velké rozdíly v jejich transparentnosti a motivaci sbírat vyřazené spotřebiče. Recyklace se mnohdy uskuteční na náklady jiných výrobců, než těch, o jejichž výrobky se jedná.
Novelu podporovala řada subjektů, kterých se zpětný odběr elektrozařízení týká (Asociace spotřební elektroniky, Sdružení evropských výrobců domácích spotřebičů a další). "Společně v ČR tvoříme zhruba 85 % trhu s elektrozařízením v režimu zpětných odběrů. Logicky bychom se tedy měli stejnou měrou podílet i na ekologické likvidaci elektroodpadu. Praxe je však jiná. V některých segmentech je objem zpětně odebraných elektrozařízení z domácností dokonce vyšší než objem spotřebičů nově uvedených na trh. Odmítáme nadále přihlížet situaci, kdy stovky výrobců bez skrupulí parazitují na naší práci," říká výkonný ředitel České asociace výrobců a dovozců světelné techniky Miroslav Sazima. Novelu podporuje i Svaz měst a obcí ČR, který reflektuje zkušenosti svých členů se zpětným odběrem.
Novelu zákona se nepodařilo projednat na březnové schůzi Poslanecké sněmovny. "Je velmi nepravděpodobné, že by se podařilo projednat poslaneckou novelu zákona o odpadech ještě do parlamentních voleb. Řešení problematiky zpětného odběru se tedy odsune do kompetence nové vlády," okomentovala současný stav Hana Ansorgová, manažerka komunikace KS Asekol.
"Stav je neúnosný pro výrobce, kteří chtějí efektivní sběr," říká Martin Sailer (CECED)