01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zkušenosti z Bystřice

Důraz na jiné systémy Pro město Bystřice nad Pernštejnem zajišťují veškeré služby v oblasti odpadového hospodářství Technické služby, a. s. - ryze městská společnost se všemi klady a zápory s tím souvisejícími, v níž je město jediným akcionářem. V roce 1991 měla firma obrat 2,5 mil. Kč a v roce...

Důraz na jiné systémy

Pro město Bystřice nad Pernštejnem zajišťují veškeré služby v oblasti odpadového hospodářství Technické služby, a. s. - ryze městská společnost se všemi klady a zápory s tím souvisejícími, v níž je město jediným akcionářem.

V roce 1991 měla firma obrat 2,5 mil. Kč a v roce 1999 již kolem 41 mil. Kč, přičemž se tržby od města snížily z 90 % v roce 1991 na 25 % objemu v minulém roce. V průběhu několika let byla vybudována úpravna zářivek. Z tohoto nebezpečného odpadu je získávána druhotná surovina a v současné době se zpracovává okolo 250 tis. kusů ročně. Dále se realizuje svoz nebezpečných odpadů, výroba tepla, doprava a stavební práce, terénní a parkové úpravy a zpracování bioodpadů v městské kompostárně.

PYTLOVÝ SYSTÉM

V současné době zajišťují Technické služby svoz komunálního odpadu od zhruba 40 tisíc obyvatel. Vzhledem k charakteru svozové oblasti zvolili pytlový (odvozní) systém. Snaží se o pravidelnost: občan v den svozu může vedle popelnice odložit pytel s plasty, čímž vzniká určitý návyk, stejně jako vystavení svozové nádoby na určené místo ve svozový den.

Systém částečně odstraňuje anonymitu - při nakládání obsluha ihned pozná nepatřičné příměsi a může informovat zástupce obce. Zavedení systému je méně nákladné a systém lze měnit dle potřeb obce kdykoliv bez větších ztrát.

Separovaná surovina je čistší než z kontejnerů. Funguje veřejné mínění, kdy všichni obyvatelé obce vidí, kdo třídí. Systém částečně eliminuje riziko neefektivních výdajů v případě zhroucení systému separace z důvodů ekonomických či technických (změna legislativy, možností likvidace a pod).

V současné době (po půlročním provozu) separují z města měsíčně asi 2 tuny plastů. Náklady na separaci plastů hradí město, tzn. občané si mohou pytle na určených místech vyzvednout zdarma a odvoz plných pytlů je také hrazen městem.

Po necelém roce provozování systému je týdně sváženo více jak 300 pytlů. V přepočtu to znamená, že se do systému zapojuje asi 30 % domácností. Osvětovými nástroji je reálné zvýšení o 15-20 %, kombinací výchovných a ekonomických stimulů lze reálně uvažovat o zapojení 65-70 % domácností.

Časový horizont však není možné odhadnout. Uvažuje se také o společné separaci různých druhů obalů (někde označována jako separace dutých obalů, v Kanadě jako tzv. modrá krabice a pod), která má velké možnosti z hlediska získání relativně velice čisté druhotné suroviny a podchycení separace dosud neefektivních komodit (nápojové plechovky, kartóny).

Rozšíření tohoto systému je podmíněno celkovou změnou pohledu na separaci. V praxi to znamená, že na současný separovaný odpad bude pohlíženo ne jako na odpad, ale jako na druhotnou surovinu, kterou lze na trhu prodat.

SBĚRNÁ MÍSTA

Separaci nebezpečných složek komunálního odpadu město vyřešilo umístěním shromažďovacího místa v areálu společnosti, takže občan může odpad odložit kdykoliv v pracovní době, dále pak jeden den v týdnu odpoledne a v sobotu dopoledne. Odtud je nebezpečný odpad odvážen do centrálního skladu pracovníky firmy.

Vybudovaný sklad má kapacitu více jak 100 tun skladovaných nebezpečných odpadů, takže plně uspokojuje potřeby města a většiny místních průmyslových podniků, z čehož zákonitě plyne další příjem pro společnost.

Jak vyplývá z popisu systému, ve městě nebyl vybudován žádný samostatný sběrný dvůr. Byly tím ušetřeny náklady na jeho vybudování a obsluhu, které by měly výsledek ve vytřídění řádově několika tun nebezepčných odpadů od občanů.

Tím nejsou nezavrhovány sběrné dvory ve své podstatě, společnost se však domnívá, že jejich budování je účelné pouze při splnění určitých předpokladů významně ovlivněných ekonomickou situací konkrétního provozovatele a regionu.

V obcích se sběr nebezpečných složek řeší pravidelnými svozy 2x až 4x ročně. V současné době byl zkušebně zaveden systém tzv. shromažďovacích míst. Tento systém znamená shromažďovací místo společné pro několik obcí. Firma investuje do pořízení a vybavení místa, zajistí obsluhu a následnou likvidaci.

Obce přispívají na provoz paušální částkou od 500 do 1500 Kč ročně a hradí skutečně likvidovaný odpad. Veškerou právní odpovědnost za provoz místa přebírá firma. Nákladově pro obce tato sběrná místa vycházejí levněji než pravidelný svoz, i když jej plně nenahradí. Pro starší občany je třeba odvozní způsob, byť v delších intervalech, zachovat. Ekonomiku těchto shromažďovacích míst lze vylepšit odběrem nebezpečných odpadů od drobných producentů v okolí (soukromí zemědělci, drobní podnikatelé apod.)

- pb -

(S použitím materiálů www.skladka.cz)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down