01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zkušenosti s nakládáním se zdravotnickými odpady v Jihomoravském kraji

Ve zdravotnických zařízeních a ústavech sociální péče vzniká řada specifických odpadů. Při nakládání s nimi se opakovaně objevují nedostatky, na něž kraje - jako zřizovatele zdravotnických zařízení - upozornila Česká inspekce životního prostředí.

Nejčastěji se objevily závady při třídění odpadů, nedostatečně zpracované kapitoly o nakládání s odpady v provozních řádech zdravotnických zařízení nebo nesoulad provozních řádů schválených podle zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, se zněním zákona o odpadech. O pomoc při řešení této situace byli požádány i krajské hygienické stanice.

Pracovníci z krajského úřadu (Odboru životního prostředí) a Krajské hygienické stanice (Odbor protiepidemického a Odbor hygieny obecné a komunální) se po analýze situace rozhodli pro společný postup, který by měl nedostatky v nakládání se zdravotnickými dopady napravit.

Byla dohodnuta užší spolupráce mezi správními orgány (krajský úřad, obec s rozšířenou působností, Magistrát města Brna) a orgánem ochrany veřejného zdraví (KHS JmK). Například při udělování souhlasů k nakládání s odpady původcům (podle § 16 zákona č. 185/2001 Sb.) si v případě zdravotnických zařízení správní orgán vyžádá odborné stanovisko hygienické stanice k manipulačnímu řádu. V rámci vedeného správního řízení budou vždy probíhat místní šetření za účasti správního orgánu a odborného pracovníka z Odboru protiepidemického a odboru hygieny obecné a komunální KHS JmK.

Rovněž byla dohodnuta spolupráce při schvalování Plánů odpadového hospodářství původců odpadů - zdravotnických zařízení. Některé POH zdravotnických zařízení byly Krajské hygienické stanici předloženy k vydání odborného stanoviska.

Pracovnice odd. hygieny zdravotnických zařízení a odd. hygieny obecné a komunální KHS uskutečnily řadu kontrol zdravotnických zařízení, zaměřených na nakládání s odpady, např. ve Fakultní nemocnici Brno (pracoviště medicíny dospělého věku, dětské medicíny a reprodukční medicíny), Úrazové nemocnici Brno, Masarykově onkologickém ústavu Brno, Nemocnici Vyškov, Nemocnici Hodonín, Nemocnici Kyjov, Nemocnici Znojmo, včetně některých ústavů sociální péče v Jihomoravském kraji.

Ukázalo se, že v mnohých případech je nutné aktualizovat části provozních řádů, které se týkaly nakládání s odpady, nebo zpracovat samostatné manipulační řády pro nakládání s odpady. K nim bylo na základě dílčího vyjádření odd. hygieny zdravotnických zařízení vždy vydáno odborné stanovisko"KHS JmK podle § 75 písm. b) zákona o odpadech.

DEKONTAMINACE

V několika případech byly posuzovány provozní řády zařízení pro dekontaminaci odpadů. Při posuzování provozních řádů těchto zařízení byl kladen důraz na řádné třídění odpadů, které mají být dekontaminovány (pouze odpady kat. č. 180103* vykazující nebezpečnou vlastnost infekčnost). Na štítcích pro označení obalů a shromažďovacích prostředků musejí být všechny informace - katalogové číslo dekontaminovaného odpadu, datum dekontaminace, označení původce, určeno k odstranění atd. Požaduje se také prokazování účinnosti dekontaminace a provádění testů potvrzujících vyloučení nebezpečné vlastnosti "infekčnost" pomocí bioindikátorů (např. Bacillus subtilis apod.), provedené pověřenou osobou (ve smyslu vyhlášky č. 376/2001 Sb., o hodnocení nebezpečných vlastností odpadů). Je nutno zdůraznit, že zařízení typu MediSter je určeno pouze k dekontaminaci odpadů infekčních, jinou nebezpečnou vlastnost neodstraňuje!

Po prokazatelné dekontaminaci, tj. ztrátě nebezpečné vlastnosti "infekčnost", jsou tyto odpady přeřazeny do kategorie "ostatní" (katalogové č. 180104) a mohou být spáleny ve spalovně komunálních odpadů, nebo po rozdrcení (destrukce) uloženy na skládku odpadů.

V současné době je však funkční dekontaminační zařízení pouze ve FN u sv. Anny v Brně. Dekontaminační přístroje pro infekční odpady ve FN Brno na ul. Jihlavská a Černopolní byly bohužel odstaveny a odpady jsou původcem předávány oprávněným osobám k odvozu do některé z dostupných spaloven nebezpečných odpadů v kraji a okolí, jako je spalovna Ekotermex Vyškov, a. s., MGW Ekoterm Prostějov, Emseko, a. s., Zlín, spalovna Nemocnice Znojmo. Spalovna komunálních odpadů SAKO Brno, a. s., přijímá ze skupiny zdravotnických odpadů k odstranění pouze odpady dekontaminované (kat. č. 180104) nebo kontaminované pleny, které jsou zařazeny pod kat. č. 180103* (tato výjimka je potvrzena rozhodnutím příslušného odboru ŽP KrÚ JmK).

ZLEPŠENÍ SITUACE

Kromě odborné a kontrolní činnosti proběhla řada přednášek pro provozovatele zdravotnických zařízení a ústavů sociální péče a účastníky konferencí nebo seminářů.

Ke zlepšení situace nakládání s odpady ve zdravotnických zařízeních může dále přispět prohlubování informovanosti původců odpadů o správných zásadách třídění a nakládání s odpady od místa vzniku až po předání oprávněné osobě za účelem odstranění. Důležitá je důsledná kontrola ze strany orgánů ochrany veřejného zdraví (pracovníci odd. hygieny zdravotnických zařízení ve spolupráci s pracovníky odd. hygieny obecné a komunální krajských hygienických stanic). Cílem je minimalizace zdravotních rizik a minimalizace ohrožení složek prostředí. Z Realizačního programu ČR pro zdravotnické odpady vyplývá také potřeba novely zákona o odpadech a vydání vyhlášky pro nakládání s odpady ze zdravotnických zařízení.

RNDr. Daniela Žádníková
Krajská hygienická stanice Jihomoravského kraje se sídlem v Brně,
odd. hygieny obecné a komunální

Specifické odpady ze zdravotnických zařízeních a ústavů sociální péče jsou podle Katalogu odpadů zařazeny do podskupiny 18 01 "Odpady z porodnické péče, z diagnostiky, z léčení nebo prevence nemocí lidí" .

180101 Ostré předměty (kromě čísla 18 01 03*) (odpadům použitých ostrých předmětů se přiřazuje kategorie nebezpečný odpad podle § 6 odst. 1 písm. b a § 6 odst. 2 zákona o odpadech s ohledem na šíření infekce - označují se O/N*)

180102 Části těla a orgány včetně krevních vaků a krevních konzerv (kromě čísla 180103*)

180103 Odpady, na jejichž sběr a odstraňování jsou kladeny zvláštní požadavky s ohledem na prevenci infekce (odstraněním nebezpečné vlastnosti "infekčnost" se rozumí provedení řádné dekontaminace, jejíž účinnost byla prověřena dlouhodobým zkoušením a prokazatelně dokázána)

180104 Odpady, na jejichž sběr a odstraňování nejsou kladeny zvláštní požadavky s ohledem na prevenci infekce

180106 Chemikálie, které jsou nebo obsahují nebezpečné látky

180107 Chemikálie neuvedené pod číslem 180106

180108 Nepoužitelná cytostatika

180109 Jiná nepoužitelná léčiva neuvedená pod číslem 180108

180110 Odpadní amalgám ze stomatologické péče

Nejčastěji zjišťované nedostatky při nakládání s odpady u původců

- Nedodržování zásad správného třídění odpadů (rozlišení odpadů a materiálů, s nimiž se nakládá podle zvláštních právních předpisů, a odpadů podle zákona o odpadech a Katalogu odpadů).

- Nevhodné obaly a shromažďovací prostředky na nebezpečné odpady a patologicko-anatomický odpad (medicinální a klinický odpad).

- Špatné uzavírání obalů s odpady a zvýšení zdravotních rizik s tím spojených.

- Absence značení shromažďovacích prostředků a obalů s odpady kódovými čísly, grafickým symbolem nebezpečné vlastnosti, datem vzniku odpadu (u infekčního a patologicko-anatomického odpadu).

- Absence označení míst pro dočasné shromažďování odpadů.

- Absence identifikačních listů nebezpečných odpadů v místě jejich shromáždění před odvozem.

- Nedodržování lhůt stanovených vyhláškou č. 195/2005 Sb., k odstranění odpadů, aniž by odpady byly chlazeny.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down