01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Živočišný odpad patří do odpadu

Při výrobě a zpracovávání potravin živočišného původu vzniká odpad, se kterým se musí zacházet tak, jak ukládá jednak zdravý rozum, jednak zákon. To znamená, že ten, kdo produkuje nějaké odpady živočišného původu, například řeznictví nebo obchod s potravinami, musí odpady živočišného původu, tj....

Při výrobě a zpracovávání potravin živočišného původu vzniká odpad, se kterým se musí zacházet tak, jak ukládá jednak zdravý rozum, jednak zákon. To znamená, že ten, kdo produkuje nějaké odpady živočišného původu, například řeznictví nebo obchod s potravinami, musí odpady živočišného původu, tj. odkrojky masa, kosti, kůže, vnitřnosti, ale třeba i prošlé sýry, mléčné výrobky apod. ukládat do speciálních nádob.

Do těchto nádob by neměli mít přístup nepovolaní lidé, a tyto odpady se také nesmějí používat ke krmení zvířat, pokud to nepovolí místně příslušná krajská veterinární správa nebo Městská veterinární správa v Praze. Takovéto odpady se jinak posléze musejí likvidovat buď tak, že se odváží (zpravidla to zajišťuje nějaká firma) v asanačním podniku, kde se tzv. neškodně odstraní, anebo se musí tento odpad odvézt na skládku. Podmínky pro nakládání s odpadem živočišného původu podrobně stanoví nařízení č. 1774/2002 Sb.

Nakládání s odpadem kontrolují orgány státního veterinárního dozoru. Kontrolují jednak systém, tj. jak je likvidace zajištěna, nádoby, odvoz, apod., a jednak výkaznictví - produkci odpadů, evidenci a potvrzení o jeho odstranění.

Pokud má někdo pochybnosti či podezření, že se s odpadem živočišného původu nenakládá tak, jak se má, je vhodné, aby kontaktoval místně příslušnou krajskou veterinární správu.

Další informace z oblasti Státní veterinární správy lze získat na internetových stránkách SVS ČR: www.svscr.cz.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down