01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zemědělské bioplynové družstvo

V rakouské vesnici Deutsch Haslau funguje zemědělské družstvo, které propojuje zemědělskou produkci s výrobou energie.

Sdružení tvoří dvacet farmářů, z nichž každý drží individuální podíly na jejich podniku. Celkem je k dispozici 211 podílů (každý farmář jich má zhruba deset), přičemž každý podíl představuje 15-17 tun suchého materiálu, dodaného do bioplynové stanice.

Podle toho, kolik farmář drží podílů, se určuje, kolik dodá obilí a dalších vstupních surovin ke zpracování - každoročně tedy má dopředu jistý odběr daného podílu své produkce. Každý podíl však také odpovídá 60 m3 digestátu. Tento konečný produkt anaerobního zpracování se vrací na farmářovo pole. Objem digestátu opět odpovídá počtu podílů a každý podílník ho musí povinně odebrat.

ZAŘÍZENÍ

Družstvo celkem obhospodařuje přes 200 ha zemědělské půdy. Farmáři spolupracují při sklizni i při navracení digestátu na pole.

Bioplynová stanice zpracovává různé vstupní suroviny ze zemědělství. Mezi nimi najdeme kukuřičnou siláž (kukuřice se sklízí v době, kdy je zrno mezi mléčnou a úplnou zralostí), siláž z čiroku, rýži, chlévskou mrvu (ze stelivového ustájení). Stanice za rok zpracuje 11 000 až 12 000 t čerstvého materiálu, což odpovídá 32-36 t čerstvého materiálu za den, tedy 10 t sušiny denně.

Vstupní suroviny se zpracovávají procesem dvojstupňové mesofilní mokré fermentace při 44 °C. Siláž jde do míchače a transportuje se šnekovým dopravníkem do fermentoru. Během dne se přidává 20 m3 vody. Stanice má dva fermentory, jeden má objem 2500 m3, druhý 1500 m3. Produkce plynu dosahuje 300 m3/den, plyn se shromažďuje plynojemu typu balon o obsahu 1000 m3. Někdy musí být přebytečný plyn spálen. V plynu obsažená síra se odstraňuje pomocí aplikace kyslíku. Provozovatelé také zkoušejí novou odsiřovací technologii se speciálním detergentem. Na bioplyn se přemění dvě třetiny suchého materiálu (obsah metanu v bioplynu se pohybuje kolem 52-53 %). Na stanici podle slov provozovatelů nezaznamenali rozdíl ve funkci v létě a v zimě, produkce plynu se však zvyšuje při západu slunce.

Zbytek po zpracování (digestát) se skladuje v otevřené laguně o obsahu 7000 m3. Toto opatření je nutné, protože aplikace digestátu na pole je zakázána mezi 15. říjnem a 15. únorem. Pokud je však využití digestátu možné, je na pole aplikován z cisteren se speciálními vysoce účinnými pumpami s injektáží do hloubky, aby se zabránilo ztrátám amoniaku.

PENÍZE

Bioplynová stanice byla v Haslau vybudována nákladem 2,2 mil. euro. Polovinu dotovala Zemská vláda, zbytek zaplatili členové družstva (farmáři).

Bioplynová stanice má nainstalován generátor elektřiny o výkonu 500 kW. Elektřina se prodává do veřejné sítě. Jelikož jde o elektřinu z obnovitelných zdrojů, její cena dosahuje 14,5 centů/kWh (tržní cena pro elektřinu z neobnovitelných zdrojů 6 centů/kWh). Na provoz bioplynové stanice je potřeba minimum finančních prostředků - provoz je z velké části automatický a víceméně bezporuchový. Navíc zařízení obsluhují farmáři sami, bez potřeby placených pracovních sil.

Příjem z prodeje elektřiny ročně dosáhne přibližně 600 000 euro. To pokrývá náklady na surovinu, ale neprodukuje zisk. Farmáři dostanou za tunu čerstvé hmoty zaplaceno 60 eur. Celková finanční bilance garantuje, že za vyprodukovanou surovinu farmáři vždy získají danou částku (60 eur za tunu) bez ohledu na výkyvy na trhu. Bioplynová stanice s tímto uspořádáním slouží hlavně jako jisté odbytiště produkce, mezi výnosné podnikatelské záměry však zřejmě nepatří.

- jhm -

Obr.

S využitím materiálů agentury ZERA, Náměšť

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down