Ze státní podpory vzniklo od roku 2007 téměř osm stovek nových kompostáren

Z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) čerpalo podporu od roku 2007 celkem 780 kompostáren. Obce také díky dotacím zajistily zhruba 70 000 domácích kompostérů pro své obyvatele. Schváleno je dalších 650 projektů pro obce za téměř 750 milionů korun. Oznámilo to Ministerstvo životního prostředí u příležitosti Mezinárodního týdne propagace kompostu.

V rámci International Compost Awarenes Week – ICAW od 3. do 9. května se konají v různých zemích po celém světě akce zaměřené na propagaci kompostování v obcích, podnicích, školách a organizacích, které se kompostováním zabývají. V České republice se k propagaci mezinárodního týdne zapojily organizace, které se zabývají podporou kompostování a informují o ní na svých stránkách, jako jsou KOKOZA, ZERA a KOMPAS.


Proč je kompost důležitý

  • Zlepšuje kvalitu půdy (dodává jí živiny) 
  • Ovlivňuje kvalitu a zdraví vypěstovaných plodin
  • Pomáhá zadržovat vodu v půdě a krajině
  • Chrání rostliny před chorobami
  • Snižuje používání chemických hnojiv a pesticidů
  • Kompostováním organických zbytků předcházíme vzniku emisí metanu ze skládek
  • Mírní negativní dopady klimatických změn a přispívá k ochraně životního prostředí

"Kompost je důležitým organickým hnojivem, které se vyrábí z biologicky rozložitelných odpadů, jako jsou odpady ze zahrad, slupky z přípravy ovoce a zeleniny nebo dřevní štěpka. Důležité je, aby tyto odpady byly smíchány ve správném poměru, s přídavkem zeminy nebo již vyzrálého kompostu. Pro průběh kompostovacího procesu musí být zajištěna dostatečná vlhkost materiálu, aby mohlo dojít ke správné činnosti mikroorganismů, které jsou pro celý proces nezbytné. Proto je také nutno pravidelně kompost překopávat a zajistit mu dostatek kyslíku," uvádí Ministerstvo životního prostředí.

Pravidelné použití kvalitního kompostu pro hnojení také zajišťuje dostatek organické hmoty v půdě, která je pak chráněna před erozí a zadržuje dostatečné množství vody. Zároveň dodává rostlinám živiny a není tak nutné používat tolik hnojiv a pesticidů. Správné třídění bioodpadů a jejich kompostování také omezuje vznik emisí metanu ze skládek a pomáhá zachytit CO2 v půdě.

Podle dat Ministerstva životního prostředí dosáhlo množství bioodpadů vytříděných v obcích v roce 2018 zhruba 700 tisíc tun, meziročně je to nárůst o 3 %.

(red)*

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down