ZČU vyvinula elektrostatický separátor plastů, umí čistit i zemědělské plodiny

Výzkumné centrum RICE Západočeské univerzity v Plzni (ZČU) vyvinulo elektrostatický separátor plastů. S minimálními úpravami umí čistit také semena od plevele a nečistot a oddělovat zdravá zrna od mechanicky porušených.

Zařízení na třídění plastů vytvořené před dvěma lety teď tým pod vedením Františka Macha úspěšně otestoval také v zemědělství, v nakládání s elektrickým odpadem i nerostnými surovinami, řekla mluvčí ZČU Šárka Stará. Směsi třídí silné elektrické pole podle náboje. Výzkumný tým teď připravuje vznik start-upové firmy, jež široce uplatnitelnou technologii uvede na trh.

Téměř stoprocentní čistota

Čtěte také:
Studie upozorňuje na četné úniky
metanu při výrobě bioplynu

Princip separace zůstává stejný i pro zemědělství, ale technologie se musí upravit na chemické vlastnosti plodin. "Pro predikci chování materiálu v elektrickém poli využíváme matematické modely, zároveň už dnes máme také velké množství dat a zkušeností, které nám pomáhají nastavit elektrody, kolektory a napětí tak, aby byly výsledky co nejlepší," řekl Mach. Dodal, že zatímco plastovou drť dokáže separátor třídit s 99procentní čistotou, u plodin splňuje požadavek až 99,9 procenta čistoty.

"Poslední rok se náš projekt výrazně posunul. S jedním z našich aplikačních partnerů jsme se naplno věnovali využití separátoru při čištění zemědělských plodin," řekl Mach. Elektrostatická separace podle něj probíhá téměř stejně jako u plastů. Znečištěná směs plodin se vsype do separátoru, putuje vzduchovým dopravníkem, kde třením získávají různé části směsi různý náboj, a následně se dostane do separační komory se dvěma elektrodami, na něž je připojeno vysoké napětí. Tam se prvky směsi rozdělí podle toho, zda jsou elektrodami přitahovány, nebo odpuzovány. Ve sběrném koši pak zůstane čistá plodina, ostatní se oddělí do jiných košů.

Mohlo by vás zajímat:
Výzkum: Mikro- a nanoplasty dovedou
porušit hematoencefalickou bariéru

Nízký příkon

"Dokážeme díky technologii oddělit ze směsi i plevelná semena, která jsou mnohdy stejně velká a těžká jako semena, která potřebujeme vyčistit," řekl. Výhodou separátoru je podle výzkumníků kromě jeho variability a kvality separace i energetická nenáročnost, protože má příkon jen v jednotkách wattů. Kromě plastů a zemědělských plodin lze provádět separovat také nerostné suroviny. "Co se nabíjí, jsme schopni separovat," dodal.

Vývoj původní technologie na separaci různých druhů plastů podpořilo Ministerstvo průmyslu a obchodu.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down