01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Závěry a doporučení konference

Ve dnech 23. až 25. dubna 2002 se uskutečnil v Ostravě již 2. ročník mezinárodní konference ODPADY 21, věnovaný "odpadovému hospodářství středoevropských zemí v období přípravy jejich vstupu do EU". Konference se zúčastnilo 170 předních odborníků na odpadové hospodářství z České republiky, Polska,...

Ve dnech 23. až 25. dubna 2002 se uskutečnil v Ostravě již 2. ročník mezinárodní konference ODPADY 21, věnovaný "odpadovému hospodářství středoevropských zemí v období přípravy jejich vstupu do EU".

Konference se zúčastnilo 170 předních odborníků na odpadové hospodářství z České republiky, Polska, Slovenska, Maďarska, Rakouska, Německa a Řecka.

První den byl tradičně věnován odborným exkurzím, kde si účastníci prohlédli demontážní a recyklační provoz na zpracování dopravní techniky, zejména osobních a nákladních vozidel, dále pak autobusů, speciálních strojů, ale i železniční dopravní techniky. Zajímavá byla možnost porovnat stav dekontaminačních prací území Karoliny v centru města Ostravy před rokem a nyní. Závěr exkurze tvořila prohlídka linky nízkotermické desorpce na zpracování zaolejovaných okují.

Úroveň stoupá

V rámci 1. tématického okruhu - Implementace právních předpisů v oblasti odpadového hospodářství -bylo konstatováno, že stávající úroveň odpadového hospodářství v ČR již respektuje základní environmentální požadavky a vytváří dobré podmínky pro proces zkvalitňování ochrany životního prostředí.

V průběhu jednání byla široce diskutována praktická účinnost a dopady plošného zavedení poplatku občanů za komunální odpady. Obecně a jednoznačně bylo konstatováno, že nová forma je účinná a prospěšná. Došlo ke zvýšení objemového množství směsných komunálních odpadů na úkor nelegálního spalování a černých skládek, zvyšuje se čistota a pořádek. Nebyl zaznamenán pokles separace, spíše se projevuje její trvalý nárůst.

Dále bylo konstatováno, že úroveň nakládání s komunálními odpady je značně závislá na kvalitě obecně závazných vyhlášek a důsledném uplatňování pravomocí obcí.

Účastníci doporučili zpracovat novou terminologii odpadového hospodářství, kompatibilní s terminologií EU, a zvážit možnost využívání poplatků za ukládání odpadů pro financování rozvoje systému nakládání s odpady.

V druhém bloku přednášek, který se věnoval tvorbě koncepcí a plánů odpadového hospodářství, byla kritizována malá připravenost a absence projektů v oblasti odpadového hospodářství, a tím i nemožnost čerpat finanční podporu z příslušných fondů EU. Účastníci se shodli, že je třeba stanovit kompetence a vztahy mezi krajem a obcemi při realizaci koncepcí a plánů odpadového hospodářství.

Využití bioodpadů

Třetí tématický okruh -Biotechnologické postupy při zpracování odpadů -zdůraznil význam využívání biologicky rozložitelných odpadů . Doporučuje se vypracovat normy pro biokompost a rekultivační substráty, včetně stanovení kritérií jejich užití z hlediska ochrany zdraví a životního prostředí.

Při užívání odpadů a výrobků pro terénní úpravy a rekultivace je nutné vždy individuálně posuzovat budoucí využití rekultivované plochy a na základě komplexního posouzení území stanovit požadavky na využívané odpady a výplňové materiály (výrobky).

V průběhu konference byl rovněž uskutečněn seminář s představením projektu komplexního řešení biohmoty v Moravskoslezském kraji. Návrh projektu řeší komplexním způsobem využívání biologicky rozložitelných odpadů na výrobu kompostu nebo na přímou konverzi na pevné nebo plynné palivo. Vyrobený kompost se navrhuje využívat při pěstování energetických plodin, především na rekultivovaných plochách dotčených důlní činností, a na obtížně využitelných plochách v podhůří Beskyd a Jeseníků. Energetické plodiny pak budou využity k výrobě ekopaliva.

Projekt předpokládá využívání ekopaliv jednak ve velkých energetických zdrojích, tak i malých a blokových kotelnách. Součástí projektu je i tvorba vlastního know-how a následně i vývoj a konstrukce příslušných technologických zařízení. Přednesený projekt získal podporu přítomných a byl hodnocen jako velmi vhodný k realizaci.

Mezinárodní spolupráce

Seminář "Společná řešení odpadového hospodářství pro 4 města V4 v období vstupu do EU" se zaměřil na realizaci dohod o spolupráci mezi městem Ostravou a městy Katowicemi, Košicemi a Miškolcem. Jde o spolupráci uvedených měst v oblasti nakládání s odpady ve snaze rozšířit svá úspěšná řešení na ostatní partnerská města. Zástupci jednotlivých měst podporují tento projekt a přislíbili v něm aktivní účast.

Pavel Bartoš,

předseda představenstva a generální ředitel FITE, a. s.

Miroslav Fabian,

ředitel strategického rozvoje SPOR SMS

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down