29.01.2021 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zastupitelé Valašského Meziříčí vyzvali Brabce k odvolání ředitele ČIŽP

Zastupitelé Valašského Meziříčí na Vsetínsku vyzvali ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO) k odvolání Erika Geusse z funkce ředitele České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Zastupitelé na čtvrtečním zasedání v daném bodu, který schválili, vyjádřili také nespokojenost s dosavadními výsledky vyšetřování ekologické havárie na řece Bečvě z loňského září, sdělil mluvčí radnice Jakub Mikuš. Viník havárie, která postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím po Přerov, stále není znám, případ vyšetřuje policie.

ČIŽP čelí v případu kritice. Podle vyjádření odborníků v pořadu České televize Reportéři ČT bylo odebrání vzorků po havárii nedostatečné a opožděné. U chemičky Deza, která patří do skupiny Agrofert ze svěřenských fondů premiéra Andreje Babiše (ANO), bylo navíc provedeno až čtyři dny po havárii, řekl v pořadu České televize chemik Ivan Holoubek. Inspekce však podle Geusse postupovala profesionálně a ředitel nevidí důvod k rezignaci. Brabec po pondělním jednání vlády řekl, že věří tomu, že ČIŽP bude schopna obhájit a vysvětlit svůj postup. Nechtěl mluvit o tom, zda uvažuje o odvolání Geusse.

Starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO) informoval zastupitele o opatřeních, která by měla haváriím zamezit. Zřízen by měl být monitoring kvality vody v Bečvě v katastru Lhotky nad Bečvou. "V souvislosti s umístěním monitorovací stanice spolupracujeme s Výzkumným ústavem vodohospodářským. V rámci představenstva společnosti Vodovody a kanalizace Vsetín pak připravujeme záměr na modernizaci tamní laboratoře. Cílem je rychlejší zpracování širší škály rozborů a zřízení hotovostní služby," uvedl starosta.

Vytipováno podle něj bylo také šest výpustí, které mohou být považovány za rizikové. "Zjišťujeme, kdo je na ně napojen a jaká má povolení. Nadále vyvíjíme tlak na změnu legislativy zejména v oblasti vodního zákona a mimo jiné komunikujeme i s ombudsmanem. V kontaktu jsme také s Krajským úřadem Zlínského kraje, po němž požadujeme, aby prováděl pravidelné kontroly, které má ve své gesci a budeme tlačit na zpřísnění limitů pro vypouštění nebezpečných látek nejen do vody, ale i do ovzduší," uvedl starosta.

"Registrujeme řadu dotazů ze strany občanů i médií. V prosinci jsem policii požádal o souhlas se zveřejněním výsledků rozboru vzorků, které pro nás analyzovala laboratoř společnosti VaK Vsetín. Souhlasné stanovisko jsem ale dosud neobdržel. Uvést mohu pouze to, že všechny vzorky, které pro náš odbor životního prostředí odebrali v inkriminované dny hasiči, jsme nechali analyzovat v laboratoři VaK Vsetín a výsledky následně předali Policii ČR a České inspekci životního prostředí," uvedl Stržínek. Zastupitelé také schválili dar rybářům na obnovu života v Bečvě ve výši 100 000 korun.*

(ČTK)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down