01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zápach už nemusí obtěžovat

Kromě tuhých a kapalných odpadů produkuje naše industrializovaná společnost také odpadní plynné látky. Většina silně zapáchajících plynných látek je přitom zároveň více nebo méně toxická.

Problém se zápachem v obydlených územích, podobně jako například obtěžování nadměrným hlukem, bývá všeobecně známý, ale už podstatně hůře exaktně prokazatelný. Získat nezpochybnitelné důkazy o překračování imisních limitů není ani jednoduché, ani levné. A navíc někdy k získání takových důkazů chybí i vůle příslušných úřadů, včetně samosprávy.

POKUTA VERSUS NÁPRAVA

Při prokázaném zjištění porušování zákona totiž hrozí až uzavření výroby, na které bývají závislí mnozí obyvatelé postiženého území. A tak se často z obavy z možného zhoršení sociálních podmínek lidí v daném místě trpně přehlíží nerespektování zákonných podmínek podnikání.

V povědomí většiny lidí přetrvává mylný názor, že likvidace plynných exhalací je vždy záležitostí velmi nákladnou, a proto v postiženém místě těžko proveditelnou. Částečně tento mýtus podporují i sami původci takového znečištění, protože jim umožňuje problém jednoduše neřešit. Setkal jsem se také s tím, že zahraniční firma působící v Česku zcela pragmaticky (nebo bezohledně?) porovnávala výši pokuty vůči ceně nápravných opatření. A pokud není pokuta zásadně vyšší než zmíněná cena za odstranění závadného stavu, s řešením si hlavu neláme.

VYSOKOTEPLOTNÍ ROZKLAD

Dnes přitom již existuje účinný, investičně i provozně nenáročný způsob vysokoteplotního zneškodňování zapáchajících, toxických, hořlavých a dokonce i výbušných plynů, včetně vysoce stabilních látek typu polychlorovaných bifenylů a furanů. A co více, zneškodňující jednotky je možné dimenzovat i na velmi malá množství plynných exhalací, počínaje již několika kubickými decimetry plynu za sekundu. Zařízení rovněž umožňuje v omezeném množství zneškodňovat také kapaliny, převedené do formy aerosolu.

Princip spočívá ve vysokoteplotním rozkladu plynné směsi formou bezplamenného hoření ve speciálně provedené komoře při teplotách vyšších než 1800 °C, který zajistí prvotní dokonalý termický rozklad zneškodňovaných plynných nebo zplynovaných látek. Následuje neméně důležitá fáze extrémně rychlého zchlazení vzniklých jednoduchých chemických produktů tepelného rozkladu, které zabrání následnému sekundárnímu vzniku jiných nežádoucích škodlivin, například dioxinů.

Konkrétní provedení spalovacích komor je závislé na průtočném množství zneškodňovaných plynů. Výzkumné a experimentální zařízení pro nejmenší průtočná množství plynu ukazuje obrázek. Bylo zkonstruováno i zařízení v provedení zkoušeném na odolnost proti výbuchu, a proto vhodné i pro bezpečné zneškodňování výbušných směsí.

Ing. Zdeněk Valečko

ACRO

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down