Žalobce dosud nerozhodl o návrhu na zastavení trestního stíhání v kauze Bečva

Žalobce dosud nerozhodl o návrhu obviněných na zastavení trestního stíhání v kauze předloňské otravy řeky Bečvy. Jejich námitky nadále přezkoumávají znalci, řekl státní zástupce Jiří Sachr, který případ dozoruje. Návrh podali loni v říjnu společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a její ředitel Oldřich Havelka. Policie je v souvislosti s ekologickou havárií obvinila loni v červnu.

V podaném návrhu se Energoaqua a Havelka opírají o vědeckou expertizu vypracovanou Ivanem Holoubkem, Blahoslavem Maršálkem a Jakubem Hruškou, která podle nich vyvrací dosavadní znalecké zkoumání, na jehož základě byli obviněni. Podle expertizy nelze kvůli nedostatku odebraných vzorků ani jednoznačně stanovit, která látka způsobila otravu řeky a úhyn 40 tun ryb.

Na námitky musely podle Sachra policie a státní zastupitelství reagovat. Oslovily proto znalce, kteří se předloženými dokumenty nadále zabývají. "Přezkoumávají elaborát, který dodali obvinění. Je to logický postup. Obvinění namítají, že je něco špatně. My to proto dáme znalcům k posouzení, ať se k námitkám vyjádří," řekl Sachr. Rozhodnutí o návrhu na zastavení trestního stíhání lze podle něj učinit až po doručení vyjádření oslovených znalců. Případný termín, kdy by se tak mohlo stát, nechtěl státní zástupce odhadovat.

Energoaqua kritizuje především posudek soudního znalce Jiřího Klicpery, s nímž policie pracuje. Na základě dosud shromážděných důkazů nelze podle společnosti jednoznačně určit, jaká znečišťující látka či směs a v jaké koncentraci a množství způsobila kontaminaci vody v Bečvě. V říjnovém prohlášení podnik dále uvedl, že není ani zřejmé, na kterém místě k otravě došlo a kdo byl původcem havárie.

Energoaqua spravuje tovární areál bývalé rožnovské Tesly. Zajišťuje v něm i čištění odpadních vod. Z areálu odcházejí kanálem, který ústí ve Valašském Meziříčí do Bečvy. První ryby podle zástupců společnosti začaly hynout zhruba až 3,5 kilometru od tohoto vyústění. Podle expertizy, na kterou se odkazují, to znamená, že je prakticky vyloučeno, aby původcem ekologické havárie reálně byla společnost Energoaqua. Dlouhodobě to tvrdí také někteří rybáři.

Firmu a Havelku stíhá policie za poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Havelkovi hrozí až pětiletý trest odnětí svobody, firmě zákaz činnosti a peněžitý trest.

Dalším případným ekologickým haváriím na řece má předejít monitorovací stanice ve Lhotce nad Bečvou nedaleko Valašského Meziříčí. Bude ji spravovat Výzkumný ústav vodohospodářský T.G. Masaryka. Zařízení dokáže měřit a vyhodnocovat biologickou jakost vody nepřetržitě za využití vodních organismů – perlooček. Náměstek ředitele ústavu Libor Ansorge dnes ČTK řekl, že stanice by měla být zkolaudována příští týden. Poté by mělo začít měření, bude však třeba postupně nastavit přístroje.

Ekologická havárie, kterou 20. září 2020 způsobily podle České inspekce životního prostředí kyanidy, postihla Bečvu v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky podle odborníků poškodily biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku.*

-čtk-

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down