Zákon o obalech PODTITULEK: První čtení Parlament ČR projednal v prvním čtení návrh zákona o obalech (jeho znění lze nalézt na webových stránkách Parlamentu jako sněmovní tisk č. 962). Návrhem se budou zabývat ještě výbory pro životní prostředí a evropskou integraci. Druhé a třetí čtení může přijít...
Zákon o obalech
PODTITULEK: První čtení
Parlament ČR projednal v prvním čtení návrh zákona o obalech (jeho znění lze nalézt na webových stránkách Parlamentu jako sněmovní tisk č. 962). Návrhem se budou zabývat ještě výbory pro životní prostředí a evropskou integraci. Druhé a třetí čtení může přijít na řadu nejdříve na 38. schůzi PSP v říjnu.
Nová právní norma má transponovat do našeho právního řádu směrnici Evropského parlamentu a rady č. 94/62 ES, o obalech a obalových odpadech, a předpisy na ni navazující. Jde o první samostatnou a komplexní zákonnou úpravu o nakládání s obaly, která má navázat na dílčí úpravu, která byla obsažena v § 18 a 19 stávajícího zákona č. 125/1997, o odpadech, a jeho prováděcích předpisech. Zákon o obalech se bude vztahovat komplexně na obaly jako výrobky, avšak pro odpady vznikající z obalů stanoví oproti zákonu o odpadech pouze speciální ustanovení .
Z vystoupení
Ministr Miloš Kužvart ve své úvodní řeči v Parlamentu řekl: "V oblasti nakládání s odpady z obalů zákon přinese zakotvení povinných podílů využití a recyklace. Doplní je institut zpětného odběru použitých obalů od spotřebitelů. Obě povinnosti budou uloženy subjektům, které uvádějí obaly na trh a do oběhu, tedy výrobcům, dovozcům a distributorům obalů, s cílem, aby původci obalů výrobků nesli část odpovědnosti za likvidaci odpadů z obalů těchto výrobků."
Podobný model odpovědnosti výrobců a dovozců obalů a balených výrobků byl použit ve většině států Evropské unie. Firmy zde mají možnost plnit svou povinnost individuálně (samy zajistí sběr vlastních obalů) anebo prostřednictvím k určeného systému (de facto tedy finančními příspěvky do daného systému). Ministr zdůraznil, že díky dobrovolné dohodě mezi MŽP a producenty či distributory obalových odpadů již podobný systém na našem území funguje úspěšně přes dva roky.
"Díky této dobrovolné dohodě, do které z veřejných zdrojů nešla za toto období ani koruna, má přístup k tříděnému sběru více než 6 miliónů našich spoluobčanů. Považuji to za velmi dobrý krok. Tímto způsobem se dostáváme tržně konformním způsobem na úroveň zemí Evropské unie. Není to pro stát drahé, naopak je to výhodné, je to plusové..."
Vstoupení ministra doplnil poslanec Libor Ambrozek: "Plně se ztotožňuji s myšlenkou nahradit dobrovolnou dohodu legislativním opatřením a souhlasím i s tím, že návrh zákona na základě dobrých zkušeností s dobrovolnou dohodu navrhuje řešení na principu v podstatě francouzském nebo belgickém, to znamená zavedení integrovaného systému. V Německu a Rakousku, které používají duální systém, jsou obaly sbírány zvlášť -tento systém je sice velmi účinný, ale také velmi nákladný, a byl by asi problém ho v České republice zavést."
Spousta obcí si podle poslance Ambrozka již zvykla, že získává prostřednictví společnosti EKO-KOM příspěvek na separovaný sběr. Nyní je však čas, aby se i obce zapojily do rozhodování o těchto finančních prostředcích. "Výrobci budou mít zájem, aby platby, které odvádějí autorizované společnosti, byly co nejnižší. Na druhé straně obce, které budou od autorizované společnosti prostředky dostávat, budou mít zájem, aby ty platby byly co nejvyšší. Myslím si, že je nutné, aby ten vztah byl vyvážený."
Poslanec Jaroslav Gongol položil několik otázek pro vyjasnění zákona. Dotkl se možnosti kontroly autorizované společnosti ze strany státu nebo způsobu, jak bude stát zajišťovat podporu těm firmám, které by chtěly investovat do recyklace a znovupoužití. "Má ministerstvo zpracovaný harmonogram zvyšování procentuálního podílu znovupoužitelných či vratných obalů z celkového množství po jednotlivých letech a s jakými sankcemi vůči výrobcům při nedodržení tohoto cíle počítá? " otázal se nakonec. "Nemohu se zbavit dojmu, že přes svou objemnost se tento zákon základnímu řešení, to je stanovení tvrdých ekonomických podmínek pro výrobce nevratných obalů, tak nějak vyhýbá."
Budoucnost
Pokud projde zákon sněmovnou i Senátem bez problémů, měl by vstoupit v platnost k 1. 1. 2002 stejně jako nový zákon o odpadech. Tato vzájemná koordinace je velmi důležitá pro bezproblémové fungování obou norem v praxi. Předkladatelé uvádějí, že v konečném důsledku bude zavedení tohoto zákona stát každého občana za rok 80 korun, tj. asi 6,50 Kč za měsíc. Tyto náklady budou kompenzovány vznikem zhruba 8000 pracovních míst. Objem komunálního odpadu by se měl snížit asi o 50 tisíc tun ročně.
Výrobci obalů budou muset postupně do roku 2005 dosáhnout pětadvaceti až pětačtyřicetiprocentní míry recyklace jednotlivých druhů obalů. Procenta pro jednotlivé obaly bude určovat Ministerstvo životního prostředí vyhláškami. Po platnosti tohoto zákona bude i tato oblast naší legislativy kompatibilní s legislativou Evropské unie. Členské státy měly na plnou implementaci příslušné směrnice stanovenu lhůtu sedm let. V České republice, která pro tuto oblast získala přechodné období, zbývá na její implementaci pouze 4,5 roku.
-dk -