01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zákon o EIA

Zákon o EIA Senát velkou většinou vrátil Poslanecké sněmovně vládní návrh zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. Horní komora do předlohy zapracovala na dvě desítky úprav, mimo jiné ustanovení rozšiřující účast veřejnosti na schvalování projektů, které by mohly závažně ovlivnit životní...

Zákon o EIA

Senát velkou většinou vrátil Poslanecké sněmovně vládní návrh zákona o posuzování vlivů na životní prostředí. Horní komora do předlohy zapracovala na dvě desítky úprav, mimo jiné ustanovení rozšiřující účast veřejnosti na schvalování projektů, které by mohly závažně ovlivnit životní prostředí.

Není jisté, zda senátní verze ve sněmovně uspěje, neboť poslanecké úpravy vládního návrhu získaly souhlas 150 členů sněmovny. Proto bude prosazení připomínek Senátu do zákona poměrně obtížné. Ministr Kužvart však podle svých slov zůstává optimistou, neboť je přesvědčen, že senátní verze je pro státní správu, samosprávu i pro investory vhodnější. Připomněl, že sněmovna zákon přijala po téměř ročním vyjednávání a přijetí řady kompromisů, které předlohu z jeho pohledu přivedly až na samou mez přijatelnosti. Tyto úpravy také vyvolávají značný nesouhlas ekologických organizací.

Zákon původně výrazně zkracoval některé správní lhůty, čímž by se měl zrychlit proces posuzování tak, aby i ve složitých případech trval zhruba 14 měsíců. Dříve než nyní také zapojuje do procesu posuzování veřejnost. Návrh umožňuje vládě v určitých případech vyjmout jakýkoli stavební projekt z posuzování. Senát toto ustanovení doporučil zpřesnit tak, aby se vztahovalo na případy stavu ohrožení, důvodů obrany, plnění mezinárodních smluv nebo odvrácení důsledků nepředvídatelné události ohrožující zdraví, bezpečnost a majetek obyvatelstva nebo životní prostředí.

Cílem zákona je získat objektivní odborný podklad pro vydání rozhodnutí o realizaci stavebního či technologického projektu podle stavebního, horního nebo vodního zákona. Projednávání vlivů těchto projektů by se mělo vždy týkat například stavby velkých továren, elektráren, letišť, silnic a železnic, rekreačních areálů či krematorií a také těžby nerostných surovin.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down