Zajištění realizace celé řady veřejných projektů nemůže proběhnout bez zadání veřejné zakázky, které se řídí zákonem č. 199/1994 Sb., o zadávání veřejných zakázek.
V současné době lze využít několika způsobů zadání veřejných zakázek, a to obchodní veřejné soutěže, dvoustupňové obchodní veřejné soutěže, výzvy více zájemcům o veřejnou zakázku k podání nabídky, zjednodušeného zadání, veřejné zakázky malého rozsahu či výzvy jednomu zájemci k podání nabídky. Zadavatel však nemá volnost při výběru způsobu zadání veřejné zakázky, ale zákon přesně vymezuje podmínky, zejména finanční limity, pro použití jednotlivých způsobů zadání.
Obchodní veřejná soutěž
Povinnost vyhlásit obchodní veřejnou soutěž je závislá na typu zadavatele (subjekt, pro který se bude veřejný projekt realizovat a který ho bude financovat), povaze plnění veřejné zakázky a na výši budoucího peněžitého závazku ze smlouvy.
Povinnost vyhlásit obchodní veřejnou soutěž má ministerstvo, jiný správní úřad, územní samosprávný celek a jimi zřízené organizační složky a příspěvkové organizace, Úřad vlády České republiky, Nejvyšší kontrolní úřad, soudy, státní zastupitelství, státní fondy, Fond národního majetku České republiky, Pozemkový fond České republiky, České dráhy, Česká televize, Český rozhlas, jakož i právnické osoby, které hospodaří s prostředky státního rozpočtu, státních fondů, příspěvků mezinárodních organizací nebo rozpočtů územních samosprávných celků, dále zdravotní pojišťovna nebo právnická nebo fyzická osoba, která k úhradě veřejné zakázky použije prostředky státního rozpočtu. Výše budoucího peněžitého závazku ze smlouvy bez DPH musí přesáhnout 30 mil. Kč a v ostatních případech 7,5 mil. Kč (jde-li o nemovitost nebo o soubor strojů nebo zařízení tvořící samostatný funkční celek).
Jestliže výše budoucího peněžitého závazku přesáhne 50 mil. Kč a v ostatních případech 12 mil. Kč, má povinnost vyhlásit obchodní veřejnou soutěž výrobce, přepravce nebo distributor pitné vody, elektrické energie, plynu nebo tepla, který je dodavatelem do veřejných sítí, provozovatel veřejných dopravních sítí a poskytovatel služeb veřejnosti v oblasti železniční, tramvajové, trolejbusové nebo autobusové dopravy a lanových drah, provozovatel kanalizačních sítí a čističek odpadních vod, pokud poskytuje služby veřejnosti, obchodní společnost provádějící průzkum ropy, plynu, uhlí nebo jiných paliv či provozovatel letišť a přístavů.
Průběh soutěže
Povinnou formou vyhlášení soutěže, jejich podmínek, ale i všech změn a zrušení soutěže je její zveřejnění v Obchodním věstníku a na centrální adrese (ve veřejně přístupném informačním systému).
Podmínky soutěže můžeme rozdělit na podmínky povinné (obligatorní) a nepovinné (fakultativní). Všechny jsou stručně uvedeny v rámečku, zde uvádíme jen podrobnosti k některým bodům.
Údaje o zadavateli zahrnují název, sídlo, telefon, popřípadě dálnopis či fax. Kvalifikační předpoklady splňuje uchazeč, který má příslušné oprávnění k podnikání, na jehož majetek nebyl prohlášen konkurz nebo proti kterému nebylo zahájeno konkurzní nebo vyrovnací řízení nebo nebyl návrh na prohlášení konkurzu zamítnut pro nedostatek majetku úpadce nebo není v likvidaci. Dále ten, kdo nemá v evidenci daní zachyceny daňové nedoplatky, nemá splatný nedoplatek na pojistném a na penále na veřejné zdravotní pojištění, sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti, nebyl pravomocně odsouzen pro trestný čin, jehož skutková podstata souvisí s předmětem podnikání uchazeče nebo pro trestný čin hospodářský či proti majetku, nebo nebyl v posledních třech letech disciplinárně potrestán podle zvláštních předpisů upravujících výkon odborné činnosti, pokud tato činnost souvisí s předmětem veřejné zakázky a který není vyloučen z účasti na zadávání veřejných zakázek.
Hodnocení nabídek se provádí buď podle jednoho kritéria, a to do výše nabídkové ceny, anebo souboru kritérií, tj. podle ekonomické vhodnosti nabídky. Zadavatel je povinen jednotlivá hodnocená kritéria uvést v podmínkách soutěže, a to v sestupném pořadí podle jejich významu.
Soutěžní lhůtou se rozumí lhůta, ve které lze nabídky podávat. Nesmí být kratší než 36 kalendářních dní a počíná běžet dnem vyhlášení obchodní veřejné soutěže v Obchodním věstníku a končí dnem a hodinou otevírání obálek s nabídkami.
Zadávací lhůtou se rozumí doba, po kterou jsou uchazeči svými nabídkami vázáni. Bez prodloužení činí nejvíce 90 kalendářních dní, počíná běžet dnem otevírání obálek s nabídkami a končí dnem rozeslání oznámení o výběru nejvhodnější nabídky, pokud nejsou podány námitky nebo návrh na přezkoumání rozhodnutí zadavatele.
Mezi povinnými podmínkami je také požadavek na poskytnutí jistoty, včetně její výše. Zadavatel je povinen si od uchazečů vyžádat jistotu, která má zajistit splnění povinností uchazečů vyplývajících z jejich účasti v soutěži, nikoli však plnění z uzavřené smlouvy. Výše jistoty musí být stanovena jednotně, a to v rozmezí od 0,5 % do 3 % budoucího peněžitého závazku.
Nepovinné podmínky
Mezi nepovinnými podmínkami soutěže nacházíme např. zvláštní podmínky provedení veřejné zakázky, zejména požadavky na řešení ekologických problémů, zaměstnanosti, na využití místních zdrojů a surovin v určitém regionu. Může zde také být požadavek na prokázání dalších předpokladů, např. technické a materiální vybavení k plnění veřejné zakázky, počet zaměstnanců odborných profesí rozhodných pro plnění veřejné zakázky, přehled významných zakázek uskutečněných uchazečem v posledních letech nebo požadavek na případné předkvalifikační řízení, kdy zadavatel vybírá zájemce, kteří splňují kvalifikační předpoklady.
Liběna Tetřevová
Fakulta ekonomicko-právní
Univerzity Pardubice
Povinné podmínky soutěže
údaje o zadavateli
vymezení plnění veřejné zakázky
doba a místo plnění veřejné zakázky
prokázání kvalifikačních předpokladů
způsob hodnocení nabídek
požadavky na zpracování nabídkové ceny
soutěžní lhůta a místo otevírání obálek
zadávací lhůta
místo a doba pro podávání nabídek
doba konání prohlídky místa plnění
požadavek na poskytnutí jistoty
podmínky překročení výše nabídkové ceny
Nepovinné podmínky soutěže
zvýhodnění tuzemských osob
omezení soutěže na tuzemské osoby
zvláštní podmínky provedení
adresa a lhůta pro vyžádání zadávací dokumentace.
požadavek na prokázání dalších předpokladů
požadavek na případné předkvalifikační řízení
adresa a lhůta pro získání kvalifikační dokumentace
požadavky na rozdělení veřejné zakázky na dílčí plnění
požadavky na variantní řešení nebo jejich vyloučení
vazba na kompenzující transakce