01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

ZÁCHYT NEČISTOT NA VSTUPU DO KANALIZACE

Ve městech i průmyslových podnicích obvykle způsobují problémy dešťové vody vedené do kanalizace. Ve Švédsku vyvinuli zajímavé zařízení pro jejich předčištění. V místech s jednotnou kanalizací způsobuje voda z přívalových dešťů v čistírnách odpadních vod zejména hydraulické problémy, řešené...

Ve městech i průmyslových podnicích obvykle způsobují problémy dešťové vody vedené do kanalizace. Ve Švédsku vyvinuli zajímavé zařízení pro jejich předčištění.

V místech s jednotnou kanalizací způsobuje voda z přívalových dešťů v čistírnách odpadních vod zejména hydraulické problémy, řešené například dešťovými jímkami. Zanedbatelné však není ani znečištění, které dešťové vody přinášejí z ulic a zpevněných ploch.

V oddílných soustavách je dešťová voda vedena mimo vlastní odpadní vody a odchází do povrchových toků. Při tom je důležité alespoň mechanické předčištění.

Hlavní podíl znečišťujících látek v těchto vodách představují mechanické nečistoty, strhávané dešti do kanalizace. Nezanedbatelný je ale také podíl těžkých kovů, olejů a organických látek ropného původu, pocházejících především z dopravy.

FILTRY

Švédská společnost Hedemora Invent navrhuje odstranění nebezpečných látek a dalšího znečištění z dešťových vod přímo v místě jejich vstupu do kanalizačního řadu. Dále pak již pokračuje voda po základním mechanickém předčištění. Metoda je založena na zařízení s netkanými textilními filtry, které se umisťují na vstupy do kanalizace (viz obr.). Filtry jsou navrženy tak, aby vyhovovaly různým typům kanalizačních vstupů a místním podmínkám.

Základem filtru je kovový kruh, vyrobený z nerezové oceli odolné chemickému působení. Kruhy se vyrábějí v průměrech od 270 do 450 mm, k nim jsou dodávány odpovídající velikosti a typy textilních filtrů. Ocelový "držák" doplňuje perzistentní gumové těsnění, usměrňující proud vody do filtru.

Textilní filtr je složen z vnitřní a vnější vrstvy. Vnitřní odstraňuje sediment do 0,5 mm a může být doplněna olejovým filtrem. Vnější vrstva odstraňuje sediment pod 0,25 mm. Jako materiál je použit zejména polyester, který odolává teplotám od - 40 do 250 stupňů. Netkaná textilie má velkou průchodnost, takže nebrání odtoku vody. Speciální filtr pro záchyt olejů má navíc dobré absorpční vlastnosti.

  obr.

Podle výsledků provozních testů se s použitím textilních filtrů snižuje množství olova ve vodách vstupujících do kanalizace dvakrát a množství suspendovaných látek se snižuje o 73 %.

POUŽITÍ

Ve Švédsku se údržba kanalizačních vstupů provádí běžně jedenkrát za rok, proto má údržba textilních filtrů podobnou periodicitu. V závislosti na množství a charakteru znečištění (ale také na počasí) se tato doba liší. V konkrétním místě to může být od šesti do dvanácti měsíců, i méně.

Filtry umístěné na parkovištích nebo na ulicích se silným provozem zachytávají mnoho oleje, benzínu, ropných látek a je nutné je vyměňovat po 2 - 3 měsících (podobně v průmyslových areálech s velkým znečištěním ovzduší).

Výměna filtrů není obtížná, provádí se vozem s hydraulickou rukou, který mají technické organizace v běžném vybavení.

Použité filtry nejsou recyklovatelné, ale ocelový záchytný kruh z nerezové oceli, který je poměrně nákladný, lze používat až patnáct let. Ty filtry, které mají velký obsah oleje, se odvážejí do spalovny, a je třeba s nimi nakládat jako s nebezpečným odpadem.

Filtry s obsahem písku se mohou likvidovat s ostatním odpadem.

Nejdražší speciální filtr pro olej stojí ve Švédsku 94 eur, filtr pro záchyt písku a štěrku 58,74 eur. Cena záchytného kruhu z nerezové oceli je 357,23 eur.

- jh -

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down