01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Zachycování uhlíku může mít negativní dopad na ovzduší

Technologie CSS (Carbon Capture&Storage) představuje pro Evropskou unii, ale i celý svět výzvu, jak snížit emise skleníkových plynů v atmosféře. V principu "jednoduše" zachycuje oxid uhličitý nad zdrojem, ukládá a pohřbívá ho hluboko pod zemí.

Řešení je však kompromisní povahy: snížení hladiny CO2 povede pravděpodobně ke zvýšení ostatních polutantů v důsledku zvýšení poptávky po palivech a jejich transportu. Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) se tedy zaměřila na prozkoumání účinků skladování emisního uhlíku na výskyt některých dalších hlavních znečišťujících látek.

Vzhledem k tomu, že CSS vyžaduje až o pětinu vyšší příkon energie, elektrárny s technologií lapání uhlíku vlastně spalují více než běžné konvenční typy. Snižují se sice emise produkované přímo energetickým závodem, ale při započítání nepřímých emisí, například důsledkem zvýšeného přísunu paliva a transportu ostatních materiálů, nejsou CSS elektrárny zdaleka úplně ekologické.


Například oxid siřičitý (SO2) by zaznamenal pokles, protože z technických důvodů nesmí být pro CSS přítomen v palivech. Lze tedy očekávat jeho mírné zvýšení v oblasti přepravy, ale celkově se bude jednat o pokles. Prachové částice (PM) a oxidy dusíku mohou v důsledku transportu paliv v ovzduší narůstat, jen pokud nebudou zavedeny další úpravné technologie. Jedinou znečisťující látkou, jejíž výrazný nárůst můžeme předpokládat, je amoniak (NH3). Bude to důsledek degradace aminů na bázi rozpouštědel používaných k zachycení CO2.

Tři uvedené scénáře, uvedené ve zprávě EEA, řeší různou úroveň snížení emisí CO2 při zavedení technologie CSS. Pokud by například byla CSS zavedena ve všech tepelných elektrárnách spalujících uhlí, redukovaly by se evropské emise do roku 2050 o 60 %. Pokud by byla nasazena i tam, kde se spaluje biomasa a zemní plyn, dosáhlo by se záporných, respektive nulových emisí, tedy faktického odstranění CO2 z atmosféry. Tento idealizovaný případ by však byl možný, pokud by všechna biomasa byla sklízena pouze udržitelně, bez zvyšování uhlíku.

Případové studie tedy ukazují, že technologie CSS může významně přispět k udržitelnému "životnímu cyklu" uhelných elektráren, a je považována za obecně prospěšnou. "Díky zachycování uhlíku technologií CSS je možné překlenout programovou mezeru v několika příštích desetiletích, zatímco budeme postupně přecházet na nízkouhlíkovou energetickou ekonomiku," říká Jacqueline McGladeová, výkonná ředitelka EEA. "CSS může mít celkově pozitivní vliv na znečištění ovzduší, i když emise některých znečišťujících látek spíše zvyšuje. Budeme si prostě muset vybrat, které řešení je pro nás přijatelnější."

 

Zdroj: server eea.europa.eu

Zachycování uhlíku z uhelných elektráren by sice snížilo produkci CO2, ale zároveň zřejmě zvýšilo emisi jiných polutantů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down