Za posledních deset let se míra sběru elektroodpadu v Česku zvýšila skoro trojnásobně

České kolektivní systémy, zajišťující sběr a recyklaci vysloužilých elektrozařízení, v loňském roce vysbíraly 171 790 tun elektroodpadu, což činí meziroční nárůst 11 %. Za posledních deset let se zvýšila míra sběru elektroodpadu v Česku skoro trojnásobně. Nejvíce, téměř 64 000 tun, vysbíral kolektivní systém Elektrowin.

Velká poptávka po technologiích

Na druhém místě s necelými 62 000 tunami vysbíraného elektroodpadu v Česku se umístila firma Asekol, na třetím společnost Rema systém, která vysbírala skoro 30 000 tun. Následují Retela a Ekolamp, které se přiblížily 5000 tunám. Kolektivní systémy sběru elektroodpadu jsou financované z recyklačních poplatků placených spotřebiteli při nákupu výrobku.

V posledních letech se celkové množství vysbíraného elektroodpadu, který následně putuje k recyklaci, zvyšuje, vyplývá z dat kolektivních systémů pro sběr elektroodpadu v Česku. V roce 2020 společnosti vysbíraly přibližně 118 000 tun, o rok později 133 000 tun, v roce 2022 pak 152 000 tun. "Nárůst je způsoben vysokou poptávkou po moderních technologiích a elektronických zařízeních v domácnostech i firmách. Je proto stále důležitější zajistit co největší využití elektrospotřebičů poté, co doslouží," uvedl předseda představenstva Elektrowin Roman Tvrzník.

Vedou velké spotřebiče

Nejvíce se daří sběru velkých elektrospotřebičů jako jsou například pračky či lednice. Naopak u menších elektrospotřebičů, třeba fénů, kulm na vlasy a kuchyňských robotů, je stále prostor pro zlepšení. Všechna místa určená ke sběru elektrozařízení jsou k nalezení například v Registru míst zpětného odběru.

Organizace spojených národů (OSN) letos upozornila, že objem odpadu z elektronických zařízení globálně stoupá, zatímco míra jeho recyklace je stále nízká a pravděpodobně se bude ještě snižovat. Podle březnové zprávy Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) vzniklo za rok 2022 celosvětově 62 milionů tun elektronického odpadu. Dá předpokládat, že v roce 2030 se globálně vyprodukuje 82 milionů tun elektronického odpadu.*

-red-

Foto: Wikimedia

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down