Pokuta až milion korun hrozí za dvě ekologické havárie, při kterých v uplynulých dnech unikla z bioplynové stanice v Kozojídkách na Hodonínsku do kanalizace v areálu podniku kejda.
"Nehody se staly patrně kombinací technické závady a lidského pochybení," řekl v této souvislosti ČTK ředitel brněnského pracoviště České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Jindřich Mikeš. "Dvě havárie na jednom zařízení v rozmezí zhruba jednoho měsíce znamenají opravdu velký problém. Vyšetřování ještě není u konce, ale zřejmě tam jde o porušení vodního zákona," uvedl.
Na vyšetřování přesných příčin obou nehod pracuje Česká inspekce životního prostředí s Odborem životního prostředí radnice ve Veselí nad Moravou. Kdy by mohlo skončit, to si Mikeš zatím netroufl odhadnout. První havárie se stala 21. září, kdy z fermentoru na výrobu bioplynu uniklo asi 1500 m3 kejdy. Kanalizací dostala až do říčky Veličky a způsobila úhyn ryb.
Důvodem nehody bylo špatně utěsněné potrubí nádrže. Stejná situace se opakovala v úterý. Z druhého fermentoru uniklo zhruba 80 m3 kejdy. Velička byla částečně znečištěna, tentokrát ale havárie nezpůsobila úhyn ryb.
Otázkou podle Mikeše je, zda je za nehodu odpovědný provozovatel stanice, jímž je Rolnická akciová společnost Hroznová Lhota, nebo firma Reus, která stanici postavila.
Místopředseda představenstva Rolnické akciové společnosti Hroznová Lhota Pavel Solařík ČTK řekl, že pochybení své firmy odmítá. "Máme znalecký posudek, který říká, že potrubí bylo na fermentor nainstalováno špatným způsobem. Vznikají nám zastavením provozu stanice velké ztráty, které budeme chtít po dodavateli uhradit," uvedl.
Jednatel společnosti Reus Petr Slanička nechtěl komentovat, kdo je za obě havárie odpovědný. Vše podle něj teprve ukážou znalecké posudky "Máme ale od investora podepsané předávací protokoly po výstavbě stanice, která prošla i řádným zkušebním provozem. My tedy máme svědomí čisté," řekl Slanička.
Zdroj: zpráva ČTK
CO JE KEJDA
Je to tekutá směs pevných výkalů, moči a technologické vody, kterou podle zákona 106/2005 Sb. řadíme mezi zemědělské odpady. Jedno prase vyprodukuje za den cca 5 kg exkrementů, což odpovídá 7,5 kg kejdy.
Kejdu nejde využívat nepřetržitě z důvodů:
klimatických
provozních
agronomických
hygienických
Rizik užití kejdy bez předchozí úpravy:
nebezpečí znečištění povrchových a podzemních vod
únik amoniaku do půdy
hygienické a zdravotní riziko
Hlavním problémem BPS v Kozojídkách je únik prasečí kejdy z fermentoru.