01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Z demolic k výrobkům

Stavební a demoliční odpady představují zhruba čtvrtinu celkové produkce všech odpadů jak v Evropské unii, tak u nás. Po procesu recyklace se mohou vrátit do stavebnictví jako plnohodnotné stavební materiály.

V letech 2002 až 2005 představovala produkce recyklátů stavebních a demoličních odpadů zhruba osm procent produkce stavebního kamene. V roce 2006 však došlo k dramatickému poklesu na pouhých 6,71 procenta, zejména u produkce recyklátů ze zdiva a betonů (skupina 1701 podle katalogu odpadů - Betony, cihly, keramika). Tento údaj potvrzuje, že ačkoliv roste objem stavební výroby i těžba stavebního kameniva a štěrkopísků, množství využívaných recyklátů se snižuje.

Nakládání se stavebními a demoličními odpady upravuje Plán odpadového hospodářství ČR (nařízení vlády č. 197/2003 Sb.), kterému jsou podřízeny i POH jednotlivých krajů. Plán požaduje, aby se podíl recyklovaných stavebních odpadů stále zvyšoval. Do 31. prosince 2005 mělo být využíváno 50 % hmotnosti vznikajících stavebních a demoličních odpadů. Tento cíl byl podle MŽP splněn, protože v roce 2005 bylo využito 85 % SDO z celkové produkce. Dalším cílem je zajistit, aby do 31. prosince 2012 bylo využíváno 75 % hmotnosti vznikajících stavebních a demoličních odpadů. O dosažení této hodnoty však ARSM již pochybuje - právě z důvodu snižujícího se podílu vyrobených recyklátů.

V České republice v současnosti pracuje 36 recyklačních firem, které provozují 74 drtičů s maximální výkonností 25 až 160 t/hod a 96 třídičů. Celková roční kapacita všech recyklačních linek je zhruba 7500 tisíc tun. Je tedy o více než 50 % vyšší, než je produkce recyklátů.

Pro zisk kvalitního stavebního recyklátu je nutno dodržet vhodný technologický postup, a to již od fáze výběru vhodné technologie demolice, následného třídění sutí a jejich zdrobňování.

Z hlediska dalšího využití stavební sutě je nezbytné provádět třídění, přičemž třídění již na stavbě je mnohem účinnější a také levnější než u výrobce recyklátu. Recyklátoři především doporučují v prvním kroku oddělení kontaminovaných materiálů a oddělení cizorodých materiálů, zejména by mělo být odděleno dřevo, lepenky, sádrokartony, plasty, kovy, nátěrové hmoty, azbesty atd.

Pro inertní minerální sutě je vhodné vytvoření třídicího logistického systému, kdy jsou tyto materiály separovány v několika kontejnerech na frakce: cihelná stavební suť, betonová suť, živičné sutě (kry) a výkopová zemina.

-jhm-

Graf

Charakteristika zpracovaných stavebních odpadů v recyklačních linkách

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down