01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Využití energetického potenciálu separovaných bioodpadů

Město Vysoké Mýto zahájí v příštím roce realizaci projektu: "Integrovaný systém nakládání s bioodpady Vysoké Mýto", který se skládá ze dvou částí - projektu výstavby fermentační stanice a projektu svozu, sběru a separace biologických odpadů.

Na projekt s celkovými náklady přes 64 mil. korun obdrželo město dotaci z prostředků Evropské unie - Operačního programu Infrastruktura pro životní prostředí ve výši přes 48 mil. korun. Státní fond životního prostředí České republiky přispěl necelými deseti miliony korun.

Projekt reaguje na potřebu regionu vytvořit v souladu s platnou legislativou podmínky pro nakládání s biologicky rozložitelnými odpady (dále BRO), pro jejichž zpracování a využití zatím není dostatečná kapacita. Jedná se především o zbytky z jídelen, restaurací, kuchyní, které byly doposud většinou zkrmovány, ačkoliv vyhláška MZe č. 451/2000 Sb., kterou se provádí zákon č. 91/1996 Sb., o krmivech, zakazuje tyto odpady používat ke krmení zvířat. Přísné legislativní požadavky na odpady z veřejného stravování a odpady živočišného původu jsou kladeny také v nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1774/2002.

Problematické je i využití kalů z ČOV, které lze aplikovat na půdu pouze po předchozí úpravě (podle vyhlášky č. 382/2001 Sb., o podmínkách použití upravených kalů na zemědělské půdě, v platném znění). Současné legislativní předpisy také stanovují povinnost snížit množství BRO ukládaných na skládky (zákon 185/2001. Sb., o odpadech, vyhláška č. 383/2001 Sb. o podrobnostech nakládání s odpady, v platném znění, směrnice EU 99/31/EC o skládkování odpadů, Plán odpadového hospodářství ČR).

Optimálním řešením pro nakládání s výše uvedenými odpady je jejich zpracování ve fermentační (bioplynové) stanici, která je základním prvkem integrovaného systému nakládání s bioodpady ve Vysokém Mýtě.

Fermentační stanice bude stát v bezprostřední blízkosti stávající čistírny odpadních vod, což umožní technologické propojení obou celků. Vedle čistírenského kalu bude fermentační stanice zpracovávat především zbytky z veřejného stravování (ze školních a závodních jídelen, nemocnic, restaurací), nízkorizikové odpady ze zemědělství a masného zpracovatelského průmyslu, separovaný sběr bioodpadu od obyvatel, bioodpady z údržby veřejné zeleně, bioodpady z potravinářského průmyslu a velkých obchodních řetězců.

MATERIÁLOVÉ VYUŽITÍ

Technologie zařízení je založena na anaerobním rozkladu organických látek působením vhodných kultur anaerobních organismů za vývinu bioplynu, který je jímán v plynojemu a v kogenerační jednotce přeměněn na elektrickou a tepelnou energii. Jedná se tedy o materiálové využití separovaných bioodpadů a využití jejich energetického potenciálu.

Fermentační stanice se bude skládat z provozní budovy, ve které bude umístěn příjmový objekt, zásobní a homogenizační nádrž, hydrolyzér, rekuperační výměník tepla, kogenerační stanice, drtiče odpadu a kalová čerpadla. Dalšími objekty stanice budou vlastní fermentor, uskladňovací nádrž s plynojemem a vodohospodářsky zabezpečená manipulační plocha, kde bude prováděno předsilážování travní hmoty jako příprava bioodpadu do technologie (zvýšení produkce bioplynu). Zároveň v prostoru zpevněné plochy bude skladována zásoba tohoto bioodpadu na zimní období.

Výše popsaná konfigurace zařízení s hydrolyzérem o teplotě 70°C zajistí hygienizaci vstupního materiálu, která je nutná vzhledem ke zpracovávaným druhům BRO

(viz schéma).

Reálná kapacita fermentační stanice je 4650-4900 t odpadů za rok při očekávané produkci bioplynu kolem 304 000 m3/rok. V rámci provozu kogenerační jednotky se předpokládá výroba zhruba 1831 kWh/den elektrické energie, která bude dodávána prostřednictvím trafostanice do rozvodné sítě za garantovanou výkupní cenu. Produkované teplo v množství 3560 kWh/den bude využíváno k vytápění technologie, objektu montované haly a k vytápění provozu ČOV (administrativní budova, dílny), čímž dojde k odstavení současné uhelné kotelny.

Provozem fermentační stanice bude vznikat ročně zhruba 2100 t substrátu v sušině asi 30 %, který bude možné využít jako substrát pro hnojení ploch veřejné zeleně, rekultivační materiál nebo zakládku do kompostu. Po registraci podle zákona o hnojivech č. 156/1998 Sb. lze materiál uplatnit jako hnojivo. Kvalita substrátu bude průběžně sledována a na základě výsledků rozborů bude rozhodnuto o jeho využití.

Tabulka

NAVAZUJÍCÍ PROJEKTY

Na projekt fermentační stanice navazuje projekt sběru, svozu a separace BRO. Systém sběru a svozu biologických odpadů se bude skládat ze svozu biologické složky komunálního odpadu od obyvatelstva, sběru odpadů z restaurací a jídelen a sběru ostatních BRO.

Město Vysoké Mýto zahájilo v říjnu 2005 informační kampaň o připravovaném projektu, jejíž cílem je seznámit obyvatele se základními pojmy jako je fermentační stanice, bioodpad a informovat o připravovaném projektu separace bioodpadů z domácností. Součástí informační kampaně je soutěž o kompostéry a další ceny, které se může zúčastnit každý, kdo správně zodpoví soutěžní otázky zaměřené na bioodpady o fermentační stanici.

V březnu 2006 se předpokládá zahájení pilotního projektu sběru bioodpadů z domácností ve třech vytipovaných lokalitách, kde budou umístěny speciální nádoby na bioodpad. Pilotní projekt se bude týkat starší zástavby rodinných domů (72 domů), nové zástavby rodinných domů (58 domů) a části panelového sídliště (659 bytů).

Projekt bude probíhat do 30. 9. 2006 a bude průběžně vyhodnocován. Především bude sledováno množství vytříděných bioodpadů, jeho čistota, ověření velikosti nádob, četnost odvozu. Na základě vyhodnocení projektu dojde k rozšíření systému do dalších částí města, ale již s uplatněním zkušeností z pilotního projektu.

Formou mobilního sběru bude probíhat svoz odpadů z restaurací a jídelen. Tyto odpady budou shromažďovány do unifikovaných sběrných nádob. V první fázi bude systém realizován ve městě Vysoké Mýto a jeho okolí. Po vyhodnocení zkušeností a zájmu se předpokládá jeho okamžité rozšíření i do dalších aglomerací v regionu. Interval svozu bude závislý na produkci a předpokládá se 2x týdně.

Sběr ostatních BRO zahrnuje materiál z údržby veřejné zeleně, bioodpady od podnikatelských subjektů - obchodní řetězce, pekárny, masozpracující průmysl, jateční odpady atd. Odpady z veřejné zeleně budou sváženy v době vegetace na manipulační plochu a budou sloužit k optimalizaci vstupního substrátu zejména v zimním období. Odpady z jatek budou sváženy 1-2 denně svozovým prostředkem se čtyřmi speciálními kontejnery. Technické provedení kontejnerů umožní jejich dezinfekci a dezodoraci v souladu s platnou legislativou.

Obchodní řetězce, pekárny a další podnikatelské subjekty produkující BRO přivezou odpady vlastními dopravními prostředky nebo využijí svozovou techniku fermentační stanice.

Smyslem celého projektu je vedle splnění všech legislativních požadavků aplikace zkušeností z některých západoevropských zemí do místních podmínek a vytvoření funkčního ekologicko šetrného systému nakládání s odpady.

Ing. Stanislava Jetmarová
Městský úřad ve Vysokém Mýtě

 

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down