01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Využití a recyklace obalových odpadů v roce 2006

Přes dvacet tisíc podniků a společností, které jsou sdruženy ve společnosti EKO-KOM, a. s., vyprodukovalo v roce 2006 více než 831 tisíc tun nevratných obalů. Z toho zhruba 66 % nalezlo své využití.

Recyklace odpadů tak v České republice stále akceleruje - oproti roku 2005 procento využití stouplo meziročně o 18 %. Základní podmínkou k tomu je sběrná síť na separovaný odpad - v současnosti je u nás rozmístěno více než 140 000 barevných kontejnerů. Z příspěvků podniků, zapojených v systému EKO-KOM, jsou financovány náklady na sběr a třídění obalové složky komunálních odpadů v městech a obcích. Systém nyní pokrývá již prakticky celou republiku - zahrnuje 5484 obcí a měst a na třídění se podílí přes 9,9 mil. obyvatel.

ROSTOUCÍ VÝTĚŽNOST

Výtěžnost tříděného odpadu na jednoho obyvatele a rok vzrostla meziročně o více než 7 kg na 43,6 kg na konci roku 2006, což je o dalších 7 kg více než v roce minulém (viz obr. 1). Obce a města, která jsou členy systému EKO-KOM, pravidelně (každé čtvrtletí) vykazují údaje o množství vytříděných a využitých komunálních odpadů (v komoditách: papír, sklo, plasty, kovy a nápojové kartony). Na základě těchto údajů se vypočítává průměrná výtěžnost tříděného sběru na obyvatele a rok.

Vysoké procento účasti spotřebitelů na třídění odpadů je dáno dvěma hlavními prvky. Jedná se zejména o dostupnost sítě sběrných míst pro občany a vzdálenost od jejich bydliště (obr. 2). A druhým velmi důležitým prvkem je dostatečná propagace prospěšnosti třídění a recyklace odpadů.

Podle poslední evropské statistiky se pohybuje ČR v recyklaci obalových odpadů na předním místě a stejně jako Německo dosáhla 44% recyklace plastových odpadů, což je nejvyšší hodnota v EU. Pro ochranu životního prostředí je nejvýznamnější to, že ČR vykazuje v přepočtu na jednoho obyvatele nejnižší množství nerecyklovaného obalového odpadu v EU, přibližně polovinu oproti sousednímu Německu.

Relativně nově tříděnou komoditou jsou nápojové kartony, tedy např. obaly od mléka a džusů. Pilotní projekty proběhly již v roce 2003. Nyní jsou nápojové kartony odděleně sbírány ve více než 1600 obcích a městech, kde žije 5,8 mil. obyvatel, a množství vytříděných obalů se od roku 2005 zdvojnásobilo (1300 tun v roce 2006).

Vytříděné nápojové kartony z komunálního odpadu jsou recyklovány v papírnách, kde jsou použity při výrobě papíru, protože obsahují vysoké procento kvalitního primárního papírového vlákna. Zpětně odebrané nápojové kartony se také používají na výrobu stavebních izolačních desek a dalších výrobků nejen pro stavebnictví.

DESET LET PODPORY TŘÍDĚNÍ

Společnost EKO-KOM, a. s., působí v ČR již od roku 1997. Letos již 10. rokem systematicky podporuje třídění a recyklaci odpadů a za jeden ze svých největších úspěchů považuje to, že již 97 % obyvatel ČR má možnost odpady třídit a 69 % se skutečně aktivně třídění odpadů účastní (77 % lidí o sobě uvádí, že třídí, ale ve skutečnosti tak nečiní).

Tato nezisková společnost, založená producenty obalů a baleného zboží, vytvořila za dobu svého působení efektivně fungující celostátní systém nakládání s obalovými odpady a jejich dalšího využití a recyklace. V letech 1997-2001 financovaly činnost společnosti především velké domácí i mezinárodní firmy zcela dobrovolně. Na této dobrovolné aktivitě průmyslu, které se účastnili producenti zhruba jedné třetiny obalů v ČR, byl postaven základ dnešních úspěchů ČR ve třídění domovního odpadu a jeho recyklaci. Od roku 2002 ukládá zákon povinnost podílet se na recyklaci odpadů všem producentům baleného zboží.

-est-

Obr.1, 2

Česká republika dosáhla stejně jako Německo 44% recyklace plastových odpadů, což je nejvyšší hodnota v EU.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down