01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Využití

Pěnový polystyren a recyklace V České republice je ročně vyrobeno kolem 2,5 milionu m3 tepelně izolačních materiálů. Z nich téměř 50 % představuje pěnový polystyrén (EPS). Tento materiál je velmi oblíbený, protože je tvarově stálý, není citlivý na vlhkost a je odolný proti hnilobě a stárnutí. Není...

Pěnový polystyren a recyklace

V České republice je ročně vyrobeno kolem 2,5 milionu m3 tepelně izolačních materiálů. Z nich téměř 50 % představuje pěnový polystyrén (EPS). Tento materiál je velmi oblíbený, protože je tvarově stálý, není citlivý na vlhkost a je odolný proti hnilobě a stárnutí. Není drahý a dobře se zpracovává, takže nabízí výborný poměr mezi cenou a užitnou hodnotou.

Výroba EPS probíhá v jednoduchých krocích, při kterých je výchozí surovina -tuhé polystyrenové kuličky obsahující nadouvadlo - ohřívána vodní parou. Vlivem ohřevu dojde ke zplynění nadouvadla a polystyren tím zvětší svůj objem 20-50 x a uvnitř perlí se vytvoří buněčná struktura. EPS je pak v uzavřeném prostoru -formě -vypěněn do potřebného tvaru. Jako nadouvadlo je používán pentan -nízkovoroucí uhlovodík s bodem varu kolem 37 0C, které nemá žádné účinky na ozónovou vrstvu. Při výrobě nejsou používány freony, jak se někdy traduje.

EPS jako izolační materiál také podléhá pravidelné kontrole v rámci certifikačního procesu výrobce. Je přísně sledován z hlediska zdravotně závadných látek. V některých případech byly u čerstvě vyrobeného EPS prokázány pouze mizivé stopy styrenu.

Izolace z pěnového polystyrenu se v domech používají přes padesát let. Primární energie, spotřebovaná při jeho výrobě je prostřednictvím jeho použití jako izolačního materiálu uspořena za velice krátké období -od dvou měsíců do jednoho roku.

Z hlediska recyklace je EPS bezproblémový. Nejčastějšími způsoby recyklace jsou:

zpětné zpracování do EPS výrobků,

výroba polystyrenbetonu,

použití pro zahradní substráty,

tepelně izolační zásypy,

termická recyklace.

Při eventuálním uložení na skládce se z EPS neuvolňují žádné látky, které by se mohly vyluhovat. I proto se granulovaný odpad z pěnového polystyrenu může používat v zemědělství a zahradnictví pro vylepšení těžkých půd a jako kypřící prostředek.

Odpad vznikající přímo ve výrobě se většinou použije opět ve výrobním cyklu, spotřebovává se také jako přísada do betonu a izolačních omítek. Větší využití např. použitých obalů z EPS není otázka technologická, ale otázka organizace sběru a shromažďování těchto materiálů.

Sdružení zpracovatelů zpěňovatelného polystyrenu v ČR proto již zahájilo kroky k rozvoji takového systému (www.sdruzeni-zps.cz).

-jh -

Napsat komentář

Napsat komentář

Komentáře k článku

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down