01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vysoký stupeň zhodnocení

POLYSTYRENOVÉ PLASTY Polystyrenové plasty se používají pro rozsáhlou řadu aplikací v obalové technice, elektrotechnice, automobilovém průmyslu, jako tepelné izolace apod. V roce 1991 se v západní Evropě spotřebovalo 1,76 mil. tun polystyrenových plastů. Odpady polystyrenu vzniklé při jeho výrobě...

POLYSTYRENOVÉ PLASTY

Polystyrenové plasty se používají pro rozsáhlou řadu aplikací v obalové technice, elektrotechnice, automobilovém průmyslu, jako tepelné izolace apod.

V roce 1991 se v západní Evropě spotřebovalo 1,76 mil. tun polystyrenových plastů. Odpady polystyrenu vzniklé při jeho výrobě nebo zpracování jsou obvykle druhově čisté a je možno snadno je sbírat a třídit. Oproti "konvenčním" materiálům (kovy, papír, sklo apod.) mají z ekologického, technického a ekonomického hlediska výhodu, že je v některých případech stačí jen rozdrtit a bez dalšího zpracování použít jako výchozí materiál. To je možné v důsledku vysoké stability polystyrenu, který může být podroben několikanásobnému opakovanému zpracování.

KOMPAKTNÍ POLYSTYRENY

Zbytky ze všech druhů výroby je možno po jejich rozdrcení přidávat k novému materiálu až do množství 50 %. Drť musí být prostá všech cizorodých příměsí (zvláště kovových nečistot). Prachové podíly mohou způsobovat problémy při zpracování (prokluzování šneku) a doporučuje se transportní vlastnosti ovlivnit přídavkem aditiva.

Také při zhodnocení použitých polystyrenových dílů mluví ve prospěch recyklace dobrá termická stabilita polystyrenu. Použité díly stačí vhodným způsobem zbavit nečistot, oddělit nehomogenity a rozdrcením se získá hodnotný materiál. Jeho použitelnost závisí však silně na dosaženém stupni čistoty. Obvykle se, zejména při zpracování odpadních obalů, získá díky rozličnosti typů a aplikačních oblastí středně houževnatý polystyren s relativně dobrými vlastnostmi.

K určitým omezením dochází při recyklaci barevných nebo potištěných dílů nebo dílů opatřených nátěrem. Pro výrobky transparentní nebo ve světlých odstínech většinou kvalita recyklovaného materiálu nevyhovuje a recyklovaný polystyren se dodává převážně v černé nebo tmavé barvě.

Základním předpokladem pro recyklaci polymeru je dostatečná zpracovatelská stabilita taveniny. Nový materiál a odpad jsou při zpracování namáhány mechanicky, tepelně a chemicky (oxidace) a mohou nastat změny mikroskopických a makroskopických vlastností.

V oblasti elektrotechniky nachází polystyren významné použití např. při výrobě chladniček a na kryty televizorů. Předpoklady pro recyklaci jsou u těchto aplikací velmi dobré, protože materiál je použit v relativně velkém množství a zachovává si své vlastnosti po dlouhou dobu. Na druhé straně jsou zde určitá omezení daná nutností ruční demontáže přístrojů a použitím některých aditiv jako jsou různé bromované sloučeniny používané jako retardéry hoření. Těžiště materiálové recyklace je v západní Evropě ve dvou oblastech - jedná se o kelímky z nápojových automatů a obaly mléčných výrobků. Kelímky z nápojových automatů jsou převážně zhotoveny z houževnatého polystyrenu, jejich sběr je relativně snadný a stupeň znečištění malý. Na základě recyklačních iniciativ v SRN, Švýcarsku, Nizozemsku a Velké Británii bylo např. k recyklaci dodáno cca 1750 tun tohoto materiálu.

Také v oblasti recyklace obalů od mléčných výrobků byly zahájeny pilotní projekty. Např. v Rakousku byla pro tento druh obalů stanovena pro rok 1992 recyklační kvóta 30,2 %, což představuje asi 124 mil. kelímků nebo téměř 980 tun polystyrenu. Sběr obalů od občanů se provádí donáškovým systémem. Projekt byl zahájen současně s německým projektem DSD (Dual System Deutschland).

Byly také podniknuty první kroky v oblasti demontáže elektrických spotřebičů a materiálové recyklaci plastových dílů. Firma BASF Magnetics začala dodávat na trh videokazety, jejichž prakticky všechny části jsou vyrobeny z houževnatého polystyrenu a jsou tudíž plně recyklovatelné.

PĚNOVÝ POLYSTYREN

Pěnový polystyren se vyrábí dvěma odlišnými způsoby - vypěňováním zpěňovatelného polystyrenu, kdy nadouvadlo je v materiálu obsaženo z výroby. Podle druhého způsobu se nadouvadlo dávkuje až během extruze. V Evropě se tímto způsobem vyrábějí hlavně izolační desky.

V Německu téměř všichni zpracovatelé odebírají použitý pěnový polystyren k dalšímu zpracování, kromě toho existuje na celém území asi 1400 obecních a soukromých sběrných míst. Udává se, že v současné době se až 50 % použitých obalů vyrobených z pěnového polystyrenu sbírá a dále nějakým způsobem zhodnocuje.

Švýcarská společnost pro pěnový polystyren popisuje účinný systém recyklace pěnového polystyrenu. Producentům odpadního pěnového PS jsou prodávány vaky o objemu 0,5 m3. Po jejich naplnění se sbírají a dopravují ke zpracování.

Pěnový polystyren se používá hlavně např. ve formě izolačních desek. Aby se vyloučil negativní dopad absorbované vlhkosti na mechanické a izolační vlastnosti, byla předními švýcarskými zpracovateli vyvinuta technologie za použití speciálních forem. Z recyklovaného polystyrenu se vytvoří jádro, které se obalí vrstvou původního polymeru. Tím je možno zajistit dobré vlastnosti výsledného produktu. Technologie je schopna zvládnout velký problém kontaminace jinými materiály.

Typický produkt obsahuje 7-15 % recyklovaných materiálů. Mechanické vlastnosti a vzhled jsou podobné jako u desek vyrobených z původního materiálu. Hustota je však poněkud nižší a kompenzuje se přidáním nějakého materiálu pro zvýšení hustoty. Pro mnohé aplikace není tedy problém vyhovět současným stavebním normám. Byla také snaha zvýšit obsah recyklovaného materiálu až na 100 %, současný stav technologie však poskytuje produkt se zhoršenými vlastnostmi, přesáhne-li podíl recyklovaného materiálu 30 %. Pro aplikace vyžadující malou nasákavost musí být podíl recyklovaného materiálu snížen.

PLASTY Z ELEKTROSPOTŘEBIČŮ

Více než polovinu plastů použitých v elektrotechnice představují polystyreny a ABS polymery. Životnost takových zařízení se odhaduje v průměru na 5 až 15 let a pak je nutná jejich likvidace. Recyklace kovových částí je prakticky bezproblémová, u plastových částí se mohou určité problémy vyskytnout. Dlouhodobé používání může vést ke změně mechanických vlastností použitého plastu, vzhledu, barevného odstínu apod.

Při materiálové recyklaci se někdy barevný odstín plastového dílu liší od barvy původního materiálu a použití recyklátu ve stejné aplikační oblasti je tedy problematické. Byly však provedeny úspěšné pokusy, v nichž se podařilo barevný odstín přizpůsobit původnímu materiálu. To lze však aplikovat pouze v oblastech, které příliš nepodléhají módním trendům.

Pro některé aplikace v elektrotechnice se používají plasty se sníženou hořlavostí, které jako retardéry hoření obsahují hydratované oxidy kovů (Al, Mg), sloučeniny fosforu, antimonu a bromované nebo chlorované sloučeniny. Tyto látky se mohou ukázat jako vážná překážka recyklace, vznikají-li z nich při opětovném tepelném namáhání škodlivé látky.

JAROSLAV DANĚČEK,

Výzkumný ústav syntetického kaučuku,

Kralupy nad Vltavou

Odpady polystyrenu vzniklé při jeho výrobě nebo zpracování jsou obvykle druhově čisté a je možno snadno je sbírat a třídit. Oproti "konvenčním" materiálům mají z ekologického, technického a ekonomického hlediska výhodu, že je v některých případech stačí jen rozdrtit a bez dalšího zpracování použít jako výchozí materiál.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down