Výsledek řízení k likvidaci hald u Příbrami bude během prázdnin

Výsledek zjišťovacích řízení k plánované likvidaci hald v příbramském uranovém revíru by měl být znám ještě o prázdninách. Ministerstvo životního prostředí (MŽP) má už k dispozici všechny podklady a úředníci se jimi zabývají. Další postup zatím nelze předjímat, uvedl Ondřej Charvát z tiskového oddělení MŽP.

O likvidaci uranových hald se jedná už delší dobu, státní podnik Diamo obcím navrhl několik variant řešení. Záměr má řadu kritiků, obávají se nepříznivého vlivu na životní prostředí a zdraví lidí. Stoupenci naopak poukazují na to, že se díky odtěžení hald v okolí sníží radonová zátěž.

Na ministerstvu podle Charváta pokračují dvě zjišťovací řízení, jedno se týká odvalu šachty číslo 15 a druhé odvalů šachet 11 a 19. "V obou případech má MŽP již k dispozici všechna vyjádření, stanoviska a další podklady. Vydání závěrů obou zjišťovacích řízení předpokládáme během prázdnin. Výsledek zjišťovacích řízení, a tedy ani další postup nelze předem předjímat," dodal Charvát.

Na výsledek čeká mimo jiné město Příbram, které chce vědět, zda rozebírání uranových hald nebude mít nepříznivý dopad na životní prostředí. Starosta Jan Konvalinka (za ANO) připomněl, že problematikou likvidace odvalů se zabývalo nejedno vedení Příbrami.

"V současné době čekáme na zpracování posouzení vlivu postupného odtěžování odvalů na přírodu a na obyvatele. Na základě zjištěných závěrů budeme dále jednat s Diamem, s. p.," sdělil Konvalinka. "Jsme si vědomi toho, že rozebírání odvalů může mít negativní vliv jak na obyvatele, tak na životní prostředí, může být spjato i s určitými emocionálními souvislostmi. Zkrátka a dobře, čekáme na výsledky expertiz a podle nich upravíme stanovisko města Příbrami," dodal starosta.

V minulosti se proti záměru bouřili například lidé z Milína, Lešetic či příbramské části Brod, kteří kvůli němu také podepisovali petice. Nedávno vznikla další petice, stojí za ní starosta Petrovic a krajský zastupitel za STAN Petr Štěpánek, starosta obce Háje David Lukšan (nez.) a geolog Petr Kareš. Na internetu ji dosud podpořilo kolem 240 lidí.

Příbramské uranové ložisko se rozkládá od Kamenné po Dubenec. Rozlohu má 52 kilometrů čtverečních, délku téměř 25 kilometrů a šířku až čtyři kilometry. Celkový objem vydobytých prostor činí 44,5 milionu metrů krychlových. Založeno bylo 26 odvalů, na něž bylo uloženo téměř 28 milionů krychlových metrů hlušiny.*

(ČTK)

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down