Výrobci jsou na biometan připraveni. Nejistá rentabilita však ohrožuje realizaci projektů, připomíná Sdružení CZ Biom

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) letos 30. ledna uzavřelo příjem žádostí první výzvy v programu Obnovitelné zdroje energie – vtláčení biometanu z Operačního programu Technologie a aplikace pro konkurenceschopnost. Jedná se o nízkouhlíkové technologie zaměřené na podporu výroby a využití biometanu. Přijato bylo 15 projektů s celkovým požadavkem na podporu ve výši přibližně 600 milionů korun, což představuje 60 procent alokované částky jedné miliardy korun.

Podané žádosti ukazují na vysokou připravenost výrobců investovat do zeleného plynu. „Díky dobře nastaveným parametrům výzvy a technologické neutralitě jsme obdrželi pestrou škálu projektů. O podporu žádají jak malé, tak velké výrobny, včetně modernizací starších bioplynových stanic i zcela nových projektů,“ uvedl Ondřej Tomšej, ředitel odboru infrastruktury pro malé a střední podniky (MSP) a energetických programů MPO.

Cílem programu je podpořit plnění klimatických a energetických závazků, především zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie a snížení spotřeby primárních fosilních paliv. Projekty zaměřené na biometan a bioLNG mohou přispět k větší energetické soběstačnosti Česka, stabilnějším dodávkám obnovitelného plynu i ke snížení emisí skleníkových plynů. „Biometan je jedním z klíčových prvků přechodu na moderní nízkouhlíkovou ekonomiku. Jeho širší využití může nejen snížit závislost na dovozu fosilních paliv, ale také přinést přímé benefity pro český průmysl a lokální energetiku,“ konstatoval Jan Habart, předseda CZ Biom.

Významná část projektů počítá s vtláčením biometanu do distribuční soustavy, a až čtyři z nich plánují výrobu bioLNG. Mezi žádostmi se objevily například projekty EBW Solution (výroba biometanu v nové odpadářské biometanové stanici TRIANGLE), Malečské energetické (výroba biometanu v bioplynové stanici zemědělského družstva Maleč) a Farmy Choťovice (výroba bioLNG v zemědělské bioplynové stanici Žehuň), kteří jsou členy sdružení CZ Biom.

Také Ministerstvo průmysl a obchodu vnímá potřebu další podpory ze strany státu. „Ministerstvo je připraveno i nadále pokračovat v podpoře projektů na výrobu a vtláčení udržitelného biometanu,“ zdůraznil Ondřej Tomšej.

Výrobci upozorňují, že investiční podpora je motivující, ale nepostačuje k ekonomicky stabilnímu provozu. Rentabilitu projektů ohrožují vysoká cena záruky původu a nízká provozní podpora. Investoři čekají na úpravu podmínek provozní podpory nebo na vytvoření trhu pro biometan a bioLNG. Bez těchto změn hrozí, že připravené investice nemusí být realizovány.

Ondřej Malinovský, vedoucí biometanové sekce CZ Biom, k tomu dodal: „Investiční podpora je pro rozvoj biometanu důležitým startovním impulsem, ale samotné projekty nejsou bez garantované výkupní ceny ekonomicky udržitelné. Aby mohly být připravené investice skutečně realizovány, je potřeba stabilní trh a jasné podmínky pro výrobu a distribuci biometanu.“*

Detailní informace o programu jsou k dispozici na webu MPO.

/zr/

Na snímku: Také Farma Choťovice (viz foto) nedaleko Poděbrad plánuje výrobu nízkoemisního zkapalněného biometanu (bioLNG) ve své zemědělské bioplynové stanici Žehuň. Foto: web farmy

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down