Výjimka z emisních limitů pro uhelnou elektrárnu Počerady na Lounsku platí, rozhodlo Ministerstvo životního prostředí. Podmínky ekologického programu zpřísnilo a platnost výjimky omezilo, informovala Eva Maříková ze skupiny Sev-en Energy, do které patří Vršanská uhelná, provozovatel elektrárny. Ekologové žádali zrušení výjimky, kterou udělil Krajský úřad Ústeckého kraje. Udělení výjimky považují za nezákonné a zvažují podání správní žaloby k soudu.
Částečná a časově omezená výjimka se vztahuje pouze na emise rtuti a původně měla platit plošně pro všech pět bloků po dobu čtyř let. Odvolací orgán platnost zkrátil, a to u dvou bloků do poloviny roku 2024, u jednoho bloku do konce roku 2024 a u zbývajících dvou bloků do poloviny roku 2025. Ministerstvo dále uložilo elektrárně, aby do konce listopadu příštího roku vyhodnotila efekt technik ke snižování emisí tuhých znečišťujících látek a oxidu siřičitého na emise rtuti a navrhla případnou úpravu limitu.
K ministerstvu se odvolalo Hnutí Duha, Greenpeace a obec Volevčice. Ekologická hnutí uvedla, že ministerstvo potvrdilo výjimku umožňující vypouštět čtyřnásobně vyšší množství rtuti, než stanovuje nový limit. Součástí případné správní žaloby by podle ekologů byl návrh na udělení odkladného účinku, který by v době soudního řízení zabránil škodám na životním prostředí a lidském zdraví. Pokud soud odkladný účinek žalobě dá, výjimka nenabude právní moci až do konečného rozhodnutí soudu.
"Úředníci ministerstva zřejmě cítili, že udělená výjimka pro elektrárnu Počerady je příliš benevolentní, proto ji o něco zkrátili, přestože dříve ministerstvo tvrdilo, že tento krok není z právního hlediska možný. Místo toho, aby rozhodnutí zrušili a vrátili věc krajskému úřadu jako v případě elektrárny Chvaletice, však výjimku potvrdili včetně příliš vysokého limitu pro vypouštění škodlivých látek," uvedl mluvčí Greenpeace Lukáš Hrábek.
Uhelné elektrárny musí nové limity pro rtuť dle směrnice EU o průmyslových emisích od 17. srpna buď plnit, nebo mít platnou výjimku, jinak musí provoz uzavřít. "Po tomto nezákonném rozhodnutí přestalo být jasné, zda Ministerstvo životního prostředí řídí Richard Brabec nebo Pavel Tykač. Majiteli uhelné elektrárny Počerady totiž povolení vypouštět čtyřikrát více rtuti, než stanovuje nový evropský limit, přesně pasuje do byznysu, může dál poškozovat zdraví a neutrácet za filtry. Budeme usilovat o to, aby plýtvavá a nepotřebná uhelná elektrárna Počerady byla definitivně odstavena," uvedl Jiří Koželouh z Hnutí Duha.
Provozovatel už zahájil podle Maříkové sérii oprav za miliardy korun s cílem dostát závazkům plynoucím z přísných emisních limitů prioritní opravou bloku 6, která zahrnuje zásah do kotelny, turbíny a zařízení strojovny a také opatření pro snížení prašnosti a intenzifikaci odsíření. Kromě investic do snížení emisí připravuje elektrárna úsporné nakládání s vodou a důsledný monitoring všech hodnot.*
Hnědouhelnou elektrárnu Počerady na Lounsku převzala Vršanská uhelná k Novému roku od společnosti ČEZ.
-čtk-