Výběr případů úniku nebezpečných látek v posledních letech

Vybíráme z případů úniku nebezpečných látek, které v posledních letech ohrozily zdraví lidí. Ve většině případů šlo o chlor nebo oxid uhelnatý.

19. ledna 2015 – Jedovatým oxidem uhelnatým se ve firmě Montix v Horce nad Moravou na Olomoucku přiotrávilo 13 zaměstnanců, které záchranáři převezli do nemocnice. Další desítky lidí prošly preventivní prohlídkou. Plyn unikl zřejmě z plynového topení.

Květen 2015 – Pražské čtvrti Dejvice a Bubeneč zůstaly bez pitné vody od 24. do 28. května 2015. Předchozí požití vody znečištěné viry a bakteriemi způsobilo zdravotní problémy nejméně 5100 lidem, přičemž nejméně 33 z nich skončilo kvůli střevním potížím v nemocnici. Hygienici poté nařídili plošné očkování dětí do 15 let proti žloutence typu A. Kontaminaci předcházela oprava vodovodního řadu pocházejícího z roku 1960. Voda poté obsahovala koliformní bakterie Escherichia coli a noroviry. Kontaminovaná voda natekla do opravovaného vodovodního řadu jeho prasklinou, o jejíž existenci zaměstnanci nevěděli.

11. září 2015 – Z bazénu teplických lázní unikl chlor a dva zaměstnanci se jedovatého plynu nadýchali. Oba na místě ošetřila záchranná služba a jednoho z nich následně odvezla i do nemocnice.

29. října 2015 – Kvůli úniku chloru v bazénu v pražském Hloubětíně bylo evakuováno 62 lidí. Dvě dívky byly po nadýchání chloru převezeny do nemocnice.

12. února 2016 – V hotelu v sousedství krušnohorského lyžařského areálu Klínovec unikl chlór ze zařízení hotelového bazénu. Záchranná služby odvezla 12 lidí s podezřením, že se nadýchali chlornaté látky, nikdo nebyl vážně zraněn.

27. září 2017 – Hasiči kvůli úniku formaldehydu evakuovali 40 lidí z třípodlažní budovy Kontaktního pracoviště Úřadu práce v České Lípě. Dva lidi, kteří se nadýchali škodlivin, záchranná služba převezla k ošetření do nemocnice.

11. prosince 2017 – Z průmyslového areálu v pražské Komořanské ulici uniklo větší množství chloru z poškozeného ventilu speciálního kotle. Na místě nebezpečnou látku likvidovaly čtyři jednotky hasičů včetně chemické jednotky. Nikdo nemusel vyhledat lékařskou pomoc.

26. dubna 2018 – Po úniku fenolu v areálu děčínského Chemotexu zemřeli dva lidé a dalších 14 osob museli ošetřit zdravotníci. Neštěstí se stalo při přečerpávání fenolu z autocisterny do zásobníku.

6. ledna 2019 – Kvůli úniku oxidu uhelnatého na zimním stadionu v areálu Výstaviště v pražských Holešovicích skončilo v nemocnicích 11 lidí. Jedovatého plynu se nadýchalo zhruba 20 lidí.

19. listopadu 2019 – V areálu firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku bylo po výbuchu zraněno osm pracovníků a jeden z nich následně v nemocnici zemřel. Podle vyšetřovatelů zavinil explozi zaměstnanec, který pracoval na úseku obsluhy úpravny a nedodržel své pracovní povinnosti při vypouštění chemikálií do neutralizační jímky. Došlo k vypuštění dvou neslučitelných odpadů do jímky s následkem silné exotermické reakce a úniku nebezpečných par do ovzduší, kterých se nadýchali nejen zaměstnanci firmy, ale i příslušníci integrovaného záchranného systému, kteří na místě po havárii zasahovali. V důsledku vdechnutí toxických látek skončili v nemocniční péči ve vážném stavu dva zaměstnanci firmy, jeden z nich zemřel.

18. června 2021 – Dva lidé zemřeli, dva jsou ve vážném stavu po úniku nebezpečných látek do ovzduší z areálu čistírny odpadních vod (ČOV) v Plzni-Skvrňanech. Únik látek na bázi síry zasáhl sedm lidí, tři odešli z objektu sami, čtyři bylo nutné resuscitovat a byli ve vážném stavu převezeni do nemocnice. Dva z nich zemřeli.

-čtk-*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down