Obžalovaní v kauze nevhodného uložení 19 tun nebezpečného bílého fosforu v Rajhradě na Brněnsku nemusejí platit náhradu škody za jeho likvidaci ve výši přes 11 milionů korun. Rozhodl o tom dnes Vrchní soud v Olomouci, podle něj nebyl tento nárok ze strany krajského ředitelství policie dostatečně prokázán. Samotné tresty naopak soud potvrdil - Petr Jaroš si za neoprávněné nakládání s odpady a obecné ohrožení odpyká ve vězení 20 měsíců, další dva muži dostali podmíněné a peněžité tresty, potrestány byly pokutou či zákazem činnosti i dvě firmy. Zpřísnění trestů soud odmítl.
Podle obžaloby Rudolf Mazánek a Jan Chovanec z firmy Ekotermex v roce 2020 sjednali obchodní transakci s bílým fosforem s firmou Stephane Corp. kterou zastupoval Petr Jaroš. Šlo zhruba o 200 sudů s 19 tunami bílého fosforu, které Jaroš umístil v Rajhradě, mimo jiné poblíž tamní střední školy, nádraží a rodinných domů. Bílý fosfor je nebezpečná látka, na vzduchu se může samovolně vznítit.
Soud Jarošovi uložil 20 měsíců vězení, jde o souhrnný trest, muž byl v minulosti potrestán i za jiný trestný čin. Muži soud uložil i zákaz činnosti ve vedoucích funkcích na pět let. Chovancovi soud uložil 30 měsíců vězení podmíněně odložených na 48 měsíců, také peněžitý trest 100 000 korun. Mazánek odešel od soudu s trestem 30 měsíců podmíněně odloženým na 40 měsíců a peněžitým trestem 150 000 korun. Firmě Ekotermex soud uložil peněžitý trest milion korun, společnosti Stephane Corp., která je v likvidaci, zákaz činnosti v oboru na deset let.
Brněnský krajský soud jim původně uložil i náhradu škody za likvidaci odpadu ve výši přes 11 milionů korun, kterou měli zaplatit ČR, respektive Krajskému policejnímu ředitelství Jihomoravského kraje. Podle odvolacího soudu nebyl nárok dostatečně prokázán, řekl mluvčí soudu Stanislav Cik.*
-čtk-