Vodárenská společnost Táborsko investovala téměř 55 milionů korun do čistírny odpadních vod v lokalitě Sídliště nad Lužnicí. Kalové hospodářství modernizovala ve třech fázích od roku 2015. Technologie jsou teď účinnější, zlepšilo se čištění kalů. Čistírna je největší a nejdůležitější objekt, který společnosti patří, řekl mluvčí táborské radnice Luboš Dvořák.
ČOV čistí odpadní vody od zhruba 70 procent producentů Tábora a všech ze Sezimova Ústí a Plané nad Lužnicí. Denně jí proteče průměrně okolo 8000 metrů krychlových odpadních vod, vyprodukuje 25 tun odvodněného čistírenského kalu, uvedl mluvčí v tiskové zprávě.
"Kalová koncovka a s ní spojený proces odkalení odpadních vod byl v posledním období stále obtížnější. Důvodem bylo především postupné technické opotřebení některých technologických částí," uvedl ředitel firmy Lubor Tomanec.
Společnost nejdřív nahradila původní kalolisy novými, které jsou účinnější a spotřebují méně elektřiny a chemikálií. Poté firma vybudovala další vyhnívací nádrž. V poslední fázi, loni, posílila dávkování síranu železitého, vyměnila i některá čerpadla.
Vodárenská společnost Táborsko vlastní vodohospodářský majetek ve městech Tábor, Sezimovo Ústí a Planá nad Lužnicí včetně příměstských částí. Hlavní příjem tvoří nájemné, loni činilo přes 120 milionů Kč, uvádí firma na webu. Má kolem 45 000 odběratelů. V roce 2019 byly výnosy 124,7 milionu, náklady 70,7 milionu a skončila v zisku po zdanění 43,7 milionu. Vyplývá to z výroční zprávy.*
(ČTK)