01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vliv cementáren na životní prostředí

Cementárny byly ještě před patnácti lety synonymem znečištění životního prostředí. Situace se však od té doby změnila.

Podle statistiky Svazu výrobců cementu v letech 1978-1999 sice zůstala výroba na prakticky stejné úrovni, spotřeba tepla pro výrobu však poklesla o 52 % a emise tuhých znečišťujících látek (TZL) o 99,5 %.

Přispěla k tomu nová legislativa, která zavedla přísné limity, i snaha o zlepšení vztahu k životnímu prostředí ze strany provozovatelů. Významným krokem byla modernizace zařízení cementáren a snaha o udržení jejich dobrého technického stavu.

Pro snížení emisí TZL byly instalovány odprašovací zařízení s účinností přes 99 % - jde o elektrostatické odlučovače a textilní filtry. S tím souvisí zavedení a trvalé provozování kontinuálního monitoringu emisí tuhých znečišťujících látek, SO2, NO2 a CO. Jednorázově jsou sledovány PCDD/F a těžké kovy, zejména rtuť a thalium. Cementárny podle těchto monitoringů splňují limity pro spalovny nebezpečných odpadů.

Emise se de facto snižují také spoluspalováním, kdy je část fosilního paliva cementárny nahrazena odpadem.

Využití odpadních materiálů v cementárnách je komplexní - procesu výroby se využije nejen energetický obsah odpadů, ale také jejich vlastní hmota.

Možná je i kombinace spalování odpadů v letním období v cementárně, a v zimním období ve spalovně odpadů: výroba cementů i spotřeba tepla k otopu podléhají sezónním výkyvům a v tomto případě se vhodně doplňují. Maximum výroby cementu je v letním období, maximum spotřeby tepla na otop naopak v zimě.

Spektrum odpadů, spalovaných v cementárnách, je velmi široké a Česko je v této věci v podstatě na začátku. V Evropské unii zahrnují spalované odpady jak průmyslové (ropné kaly, smolný koks, odpadní pryskyřice a nebo zbytky kůží), rostlinné zbytky (slupky a pecky, štěpky, sláma, rostlinné brikety, PL-fuel, tj. listí tavené s odpadním plastem), dále polotuhé a kapalné odpady (kaly z recyklace olejů, ředidla, živočišné tuky, lanolin, filtrační hlinky), městské a komunální odpady (kaly z ČOV, RDF palivo, pneumatiky) a plynné látky (bioplyn, pyrolýzní plyny). Množství a struktura využívaných odpadů je u nás rychle mění, zajímavý je silný odklon od využívání zemního plynu směrem k černému uhlí a ostatním typům paliv, daný změnami cen paliv.

- est -

Zdroj: Svaz výrobců cementu, www.svcement.cz

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down