01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Většina vysloužilých elektrospotřebičů končí ve sběrných dvorech

Elektroodpad mohou občané odevzdávat v rámci zpětného odběru v servisech, opravnách a prodejnách elektroniky. Zdá se však, že základním prvkem systému zpětného odběru budou sběrné dvory v obcích.

Například společnost Asekol koncem roku 2006 oznámila, že do října 2006 sebrala 4700 tun elektrozařízení (což představuje kolem 250 000 kusů). Naprostá většina z nich - 80 % - pocházela právě ze sběrných dvorů a z více než 70 % se jednalo o televize a počítačové monitory. Mnohé také napovídá struktura smluv o zřízení míst zpětného odběru. Asekol ji zatím uzavřel s 1493 městy a obcemi a 536 se servisy, opravnami a prodejnami elektro.

Sběrné dvory jsou dnes místem "prvního kontaktu" pro systém zpětného odběru a hrají v něm důležitou roli. Hromady navršených odpadů, které pro ně byly charakteristické donedávna, vystřídaly srovnané a roztříděné spotřebiče. Jednatel Asekolu Jan Vrba říká: "Sběrné dvory mají více práce se správným rozdělením a evidencí zařízení."

PODPORA DVORŮ

Kolektivní systémy jsou si dobře vědomy, jak významná je pro ně spolupráce s obcemi a městy. Proto věnují podpoře sběrných dvorů velkou pozornost. Zmíněná společnost Asekol například oznámila, že od 1. ledna 2007 zavádí plošný paušální příspěvek pro obce ve výši 10 000 Kč ročně za každý smluvně provozovaný sběrný dvůr nebo sběrné místo na území obce. Jeho přidělení má jedinou podmínku - sběrné místo musí odebírat vysloužilé spotřebiče jak od spotřebitelů, tak od podnikatelů (v případě, že je sběrné místo určeno pouze pro obyvatele, bude mít příspěvek hodnotu 5000 Kč na sběrný dvůr/sběrné místo/ za rok. Tento příspěvek jde nad smluvní odměnu, kterou od kolektivního systému získává obec za sebraná elektrozařízení na základě vybraného množství elektroodpadu. "Chceme dobře fungující sběrné dvory podpořit," vysvětlil důvod zavedení nového příspěvku Jan Vrba.

Od počátku roku je rovněž zaveden nový příspěvek pro smluvní obce, které pro KS ASEKOL zajišťují zpětný odběr elektrozařízení formou mobilního sběru ve výši 1700 Kč za rok pro obce do 2000 obyvatel a 3400 Kč za rok pro obce nad 2000 obyvatel.

RECYKLAČNÍ POPLATEK

Jak je známo, k ceně každého elektrospotřebiče je připočítán tzv. recyklační příspěvek, jehož výše závisí na tom, jak obtížná je recyklace konkrétního výrobku. Na ekologické likvidaci elektrospotřebičů se finančně spolu s výrobci těchto výrobků podílí každý spotřebitel. Po vyhodnocení sběru elektroodpadu v roce 2006 a nákladů na jejich ekologickou likvidaci respektive recyklaci vyřazených elektrozařízení připravuje Asekol úpravy také již druhou úpravou těchto poplatků.

Podle požadavku zákona by měly být do roku 2008 sbírány na každého obyvatele 4 kilogramy vysloužilých elektrospotřebičů ročně. V oblastech výpočetní, telekomunikační a kancelářské techniky, spotřební elektroniky, hraček a vybavení pro volný čas a sport, o něž se stará Asekol, by to mělo v roce 2008 v přepočtu znamenat 1,2 až 1,5 kg elektroodpadu na jednoho obyvatele.

Rovněž další kolektivní systém, provozovaný společností Elektrowin, a. s., chce od ledna tohoto roku snížit recyklační poplatky v průměru o třetinu. K největšímu poklesu dojde u chladniček a mrazniček, kde nová výše příspěvku činí 300 Kč místo dosavadních 420 Kč. Snížení příspěvku je důsledkem rychlého rozvoje kolektivních systémů - Elektrowin zpětně odebral více než 10 000 tun zařízení, a díky tomu mohl uzavřít s dopravci a zpracovateli výhodnější smlouvy.

Stále větší počet zapojených výrobců a rozšiřující se sběrná sít dovoluje organizovat zpětný odběr a recyklaci efektivněji a s nižšími náklady.

- est -

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down