01.01.1970 | 12:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Velký projekt výstavby sběrných dvorů byl dokončen

V Plzeňském kraji byl dokončen projekt integrované výstavby sběrných dvorů odpadů v osmi městech a obcích Plzeňského kraje, podpořený prostředky EU v rámci OP Infrastruktura.

Projekt s dlouhým názvem "Integrovaný projekt výstavby sběrných dvorů odpadů ve velkých sídlech Plzeňského kraje" patří mezi třicet dva akcí, které v oblasti odpadového hospodářství podpořil Státní fond životního prostředí ČR v rámci Operačního programu Infrastruktura Evropské unie.

Obce, sdružené v Účelový svazek obcí pro výstavbu sběrných dvorů odpadů v Plzeňském kraji, díky tomu získaly osm nových moderně vybavených sběrných dvorů odpadů, které budou sloužit jejich občanům stejně jako občanům menších obcí ve spádovém území. Projekt byl finančně podpořen ve výši 18 milionu Kč jako 85 % dotace prostředky Evropské unie a České republiky, z toho 75 % přispívá Evropská unie a deset procent Česká republika prostřednictvím finančních prostředků SFŽP. Celková výše projektu dosáhla 21,2 milionů Kč, samotné obce z vlastních prostředků přispěly 3,2 milióny Kč. Jedná se tak o jednu z největších investic odpadového hospodářství obcí v Plzeňském kraji podpořené z prostředků Evropské unie v období po vstupu ČR do EU.

ZKVALITNĚNÍ SYSTÉMU

Stávajících sběrných dvorů odpadů jako zařízení pro nakládání s odpady je v kraji doposud 46, přibylo osm nových ve městech Bělá nad Radbuzou, Horní Bříza, Nýrsko, Spálené Poříčí, Třemošná, Zbiroh a obcích Štěnovice a Strašice. Dohromady slouží sběrné dvory 25 tisícům obyvatel obcí, včetně spádových území se jedná o více než 70 tisíc obyvatel.

Vedle řady specializovaných sběrných nádob a kontejnerů na odpady z komunální sféry (tedy od občanů) jsou dvory vybaveny speciál-ními eko-sklady pro ukládaní nebezpečných odpadů. Výraznou novinkou je zajištění ostrahy a monitorování každého sběrného dvora odpadů prostřednictvím kamerového systému (kamery natočené na plochu sběrného dvora se záznamovým zařízením).

Sběrné dvory odpadů výrazným způsobem zkvalitní systém nakládání s odpady v uvedených obcích a jejich spádových územích. Projekt, který byl připravován od července roku 2004, je jedním z pilotních projektů Plánu odpadového hospodářství Plzeňského kraje a prioritních projektů kraje v oblasti odpadového hospodářství. POH Plzeňského kraje navrhuje, aby legální a dostatečně vybavený sběrný dvůr odpadů, jako nejvhodnější zařízení pro nakládání s odpady v obcích, byl v každé obci kraje, která má více jak dva tisíce obyvatel. Právě finančně podpořené obce doposud sběrné dvory neměly, nebo jejich stávající sběrné dvory nevyhovovaly podmínkám moderního odpadového hospodářství. Projekt připravila a koordinuje Regionální rozvojová agentura Plzeňského kraje.

SBĚRNÉ DVORY A ZPĚTNÝ ODBĚR

Výstavba a provoz sběrných dvorů odpadů je aktuální a důležitý s ohledem na novelu zákona o zpětném odběru elektroodpadů, která je účinná od 13. srpna loňského roku. Od tohoto data jsou všichni výrobci či dovozci uvádějící na trh spotřební elektroniku povinni zajistit zpětný odběr starých a ze strany veřejnosti nepoužívaných elektrických a elektronických výrobků a uhradit jejich legální odstranění s předností materiálového využití.

Právě sběrné dvory odpadů jsou místy, kde mohou být tato vyřazená zařízení shromažďována před odvezením do zpracovatelských závodů. Pro obce, které mají sběrný dvůr odpadů, tak odpadají náklady za odstranění těchto výrobků, které doposud musely hradit ze svých vlastních rozpočtů. Všechny sběrné dvory odpadů se tak stanou místy zpětného odběru vyřazených elektrických a elektronických zařízení, kam je mohou všichni občané ukládat zdarma.

Lenka Šlajsová
Bc. Marek Sýkora

Regionální rozvojová agentura Plzeňského kraje, o. p. s. - koordinátor projektu

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down